PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 19,7 mln zł na modernizację pałacu w Łodzi

  • PAP    2 lipca 2011 - 14:37
Ponad 19,7 mln zł na modernizację pałacu w Łodzi

Całkowity koszt modernizacji XIX-wiecznej fabrykanckiej rezydencji w Łodzi to ponad 19,7 mln zł, z tego niemal 10 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych.
Modernizacja opracowana została w oparciu o dokumentację konserwatorską i wcześniej nieznane zdjęcia archiwalne. Prace przewidują odnowienie wnętrz, elewacji ale także pałacowego ogrodu.

„Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich pałacowe salony będą bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów.

„Efekt zmian, które zaczynamy od wnętrza, zostanie zaprezentowany wiosną 2013 roku” – poinformowała rzeczniczka łódzkiego Muzeum Sztuki Martyna Sztaba.

Przez cały okres modernizacji na terenie rezydencji będzie prowadzona działalność edukacyjna. Latem pod hasłem „Pan Herbst i tajemnice Księżego Młyna” odbywać się tam będą warsztaty rodzinne.

W listopadzie tego roku zostanie otwarta Galeria Sztuki Dawnej w powozowni Pałacu Herbsta, w której będą prezentowane najciekawsze dzieła z kolekcji sztuki polskiej i europejskiej, w tym obrazy zaliczane do arcydzieł malarstwa polskiego.

Zdaniem przedstawicieli muzeum, pozyskanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych umożliwi prezentację dzieł sztuki dawnej, które nie były udostępniane publiczności od lat 90. ub. stulecia.

Pałac został zbudowany w 1875 roku dla łódzkiego przemysłowca Edwarda Herbsta i jego żony Matyldy, córki łódzkiego „króla bawełny” – Karola Scheiblera.

Rezydencja która znajduje się na terenie zabytkowego zespołu pofabrycznego tzw. Księżego Młyna, to jednopiętrowa, neorenesansowa willa projektu Hilarego Majewskiego z salą balową i budynkami gospodarczymi.

Potomkowie Herbstów mieszkali w niej do 1942 r., kiedy wyjechali do Wiednia. Po 1945 roku pałac pełnił m.in. funkcje ośrodka szkolenia pracowników pomocy społecznej, domu dziennego pobytu, był siedzibą zakładu biologii PAN i Pracowni Konserwacji Zabytków. W 1976 roku rezydencję przejęło Muzeum Sztuki.

Obiekt wymagał wtedy kapitalnego remontu ponieważ był poważnie zdewastowany. Prace oraz koncepcja ekspozycji zostały wysoko ocenione przez Międzynarodową Federację Towarzystw Odnowy Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Narodowego, która w 1990 roku uhonorowała Pałac Herbsta pierwszym w Polsce medalem Europa Nostra.

Muzeum posiada kolekcję zarówno polskiej jak i europejskiej sztuki XIX wieku. Obok wystaw, prowadzi działalność naukową i edukacyjną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.