PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 42 mln zł z Unii na edukację

  • PAP    1 marca 2013 - 09:32
Ponad 42 mln zł z Unii na edukację

O ponad 42 mln zł dofinansowania z programu operacyjnego kapitał ludzki mogą się ubiegać w tym roku świętokrzyskie placówki oświatowe.
Największe kwoty zostaną przeznaczone na wsparcie szkolnictwa zawodowego, wyrównanie szans edukacyjnych na wsiach i tworzenie przedszkoli.

„Na realizację projektów edukacyjnych w tym roku w regionie świętokrzyskim mamy kwotę ponad 42 mln zł. Te pieniądze zostały już podzielone na najważniejsze działania, ale mamy także wstępne informacje o tym, że do naszego regionu może trafić dodatkowo 12 mln zł" - poinformował dyrektor Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego Krzysztof Domagała.

Na największe wsparcie - 16 mln zł - mogą liczyć szkoły zawodowe, z myślą o których ŚBRR ogłosił w lutym trzy konkursy. Projekty mogą dotyczyć zakupu sprzętu do prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu i tworzenia ośrodków doradztwa zawodowego, nawiązywania współpracy szkół z partnerami zagranicznymi, a także dokształcania nauczycieli.

„Szkoły będą mogły z pieniędzy unijnych finansować również koszty współpracy z firmami, w których uczniowie odbędą praktyki i staże zawodowe. Liczymy na to, że dzięki takim projektom młodzi ludzie będą mogli zdobywać doświadczenie zawodowe i łatwiej odnajdą się na naszym rynku pracy" - podkreślił zastępca dyrektora ŚBRR Krzysztof Szczypiór.

Łącznie 15 mln zł trafi do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z obszarów wiejskich. Ponad 11,3 mln zł zostanie rozdysponowane na organizację zajęć dodatkowych i doradztwa dla uczniów w ramach konkursu ogłoszonego w tym tygodniu. Z myślą o uczniach z małych miejscowości w maju zostanie ogłoszony kolejny konkurs na niewielkie projekty edukacyjne o wartości nie przekraczającej 50 tys. zł - na nie zarezerwowano 3,9 mln zł.

Te pieniądze będą mogły posłużyć np. na dofinansowania wycieczek edukacyjnych i dodatkowych zajęć szkolnych.

Blisko 11 mln zł wyniesie wsparcie przeznaczone na tworzenie nowych przedszkoli i miejsc pracy w już istniejących. Nabór projektów rozpocznie się najprawdopodobniej w drugim kwartale tego roku.

„Wciąż zmieniają się przepisy, które są bardziej liberalne niż w ubiegłych latach. Dofinansowanie będzie dotyczyć wszystkich gmin na terenie naszego województwa, a nie jedynie tych gdzie był najniższy współczynnik upowszechniania edukacji przedszkolnej" - dodał dyrektor Domagała.

Od 2007 roku świętokrzyskie placówki oświatowe otrzymały ponad 106 mln zł dofinansowania z POKL. Dzięki tym pieniądzom powstało 230 placówek przedszkolnych, które objęły opieką około 9 tys. dzieci. Projekty edukacyjne dla 45 tys. uczniów zrealizowało 630 szkół - od podstawowych do ponadgimnazjalnych. Stypendia otrzymało ponad 1000 uzdolnionych uczniów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.