PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 800 uczniów w żywym muzeum

  • PAP    24 listopada 2011 - 11:26

Ponad 800 uczniów z 26 szkół Podkarpacia uczestniczyło w projekcie edukacyjnym „Żywe Muzeum” – poinformował Jakub Izdebski z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
„Celem projektu była popularyzowanie najnowszej historii Polski związanej z dziejami NSZZ Solidarność, a w szczególności w okresie stanu wojennego” – powiedział Izdebski.

25-osobowe grupy uczniów lub harcerzy otrzymywały mapę Rzeszowa (zabierz glos/oceń prezydenta) i okolic z zaznaczonymi miejscami związanymi z historią Solidarności. Wśród dziesięciu obiektów znalazły się m.in. Zakład Karny w Załężu, gdzie internowano i więziono działaczy „S” oraz budynek d. Domu Kolejarza, w którym na początku 1981 roku przez wiele strajkujący rolnicy i robotnicy domagali się utworzenia „S” Rolników Indywidualnych.

„W każdym z tych dziesięciu miejsc uczestnicy projektu spotykali się z osobami, które brały udział w wydarzeniach sprzed 30 lat. Mogli również oglądać archiwalne zdjęcia, filmy, pamiątkowe przedmioty” – dodał Izdebski.

Trwający trzy dni projekt edukacyjny zorganizowali oddział IPN w Rzeszowie, region rzeszowski NSZZ „S oraz Międzyzakładowa Komisja Oświaty i Wychowania NSZZ „S”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.