PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprawki ws. sześciolatków nie będą głosowane

  • PAP    26 stycznia 2012 - 10:00
Poprawki ws. sześciolatków nie będą głosowane

Poprawki PiS i PSL do projektu ustawy przesuwającego o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r. - wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków nie będą głosowane. Propozycji PiS nie poparli posłowie sejmowych komisji, natomiast PSL wycofało swoją poprawkę.
W czwartek odbyło się posiedzenie sejmowych komisji: Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, które zajęły się poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania rządowego projektu. Nowelizacja ta przesuwa termin wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków z 1 września 2012 r. na 1 września 2014 r. Czas ten ma pozwolić lepiej przygotować się samorządom i szkołom na przyjęcie sześciolatków.

Propozycja zmian przedstawiona przez Prawo i Sprawiedliwość dotyczyła - jak mówił podczas środowej debaty w Sejmie poseł PiS Sławomir Kłosowski - całkowitej i bezterminowej likwidacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Natomiast PSL zaproponowało, by rodzice sześciolatka także po 2014 r. mieli możliwość nieposyłania swojego dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

- To poprawka wolnościowa, która daje rodzicom wolny wybór - argumentował poseł PSL Zbigniew Włodkowski.

Wprowadzeniu tych zmian sprzeciwił się rząd i biuro legislacyjne. Ich przedstawiciele argumentowali, że propozycje PiS i PSL mają wadę prawną, polegającą na tym, że zmieniają nie tylko projekt nowelizacji, ale także przepisy ustawy o systemie oświaty, które już obowiązują.

W głosowaniu za poprawkami PiS było 11 posłów, 34 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Z kolei PSL - po uwagach biura legislacyjnego dotyczących wady prawnej poprawki - wycofało się z przedłożonej przez siebie propozycji.

Projekt omawianej przez posłów nowelizacji - zgodnie z decyzją marszałek Sejmu Ewy Kopacz - jest rozpatrywany w trybie pilnym. Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko 6-letnie edukacji szkolnej, oznacza, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. Dzieci urodzone w 2008 r. będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej w wieku 6 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.