PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprowadzą zajęcia nt. edukacji seksualnej w gimnazjach

  • PAP    29 kwietnia 2014 - 20:26
 Poprowadzą zajęcia nt. edukacji seksualnej w gimnazjach

Fundacja Nowoczesnej Edukacji "Spunk" wygrała konkurs na prowadzenie w tym roku w łódzkich gimnazjach zajęć dotyczących edukacji seksualnej. Będzie w nich mogło wziąć udział 400 uczniów - poinformował łódzki magistrat. Zajęcia będą finansowane z budżetu miasta.
Był to drugi konkurs na prowadzenie w tym roku edukacji nastolatków w zakresie świadomego rodzicielstwa oraz profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Pierwszy nie został rozstrzygnięty, bowiem startujące w nim organizacje pozarządowe nie osiągnęły wymaganego progu punktowego, bądź nie spełniły wymogów formalnych.

Tym razem komisja konkursowa, w której zasiadali m.in. metodycy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, wybrała ofertę Fundacji Nowoczesnej Edukacji "Spunk". Ta sama fundacja prowadziła już w 2012 roku pilotażowe zajęcia dotyczące edukacji seksualnej.

Zdaniem wiceszefowej Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych łódzkiego magistratu Iwony Iwanickiej, była to jedyna oferta, która spełniała wymogi formalne i jednocześnie została wysoko oceniona przez komisję konkursową. Program fundacji obejmuje różne aspekty i - według niej - nie powinien budzić kontrowersji. "Edukatorzy będą rozmawiać z młodzieżą m.in. o asertywności, świadomym wyborze, wzajemnym szacunku i zaufaniu" - powiedziała Iwanicka.

Nowością w tej edycji będą spotkania informacyjne dla rodziców, którzy będą mogli zapoznać się z formułą zajęć jeszcze przed udzieleniem zgody na udział w nich dzieci. W ramach projektu, za pośrednictwem tzw. mejla zaufania, prowadzone ma być też specjalistyczne poradnictwo m.in. w zakresie zdrowia seksualnego.

Program jest adresowany do wszystkich uczniów łódzkich gimnazjów w wieku 13-16 lat, ale na udział w nich wymagana jest indywidualna zgoda dziecka i jego rodziców. Warsztaty dla młodzieży powinny obejmować od 8 do 12 godzin zajęć dla grup 15-20 osobowych, a spotkanie informacyjne rodziców 1-2 godziny zajęć.

Szacuje się, że projekt obejmie mniej więcej 400 gimnazjalistów, a miasto przewidziało na jego realizację 28 tys. zł.

W 2012 roku w pilotażowych zajęciach dot. edukacji seksualnej, finansowanych z budżetu miasta wzięło udział 600 uczniów. Konkurs na ich prowadzenie wygrała wówczas oferta złożona przez Fundację Nowoczesnej Edukacji "Spunk" i Fundację na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego "Jaskółka". W konkursie startowało także kościelne Centrum Służby Rodzinie.

Zajęcia prowadzili m.in. psychologowie i seksuolodzy, a w czasie warsztatów rozmawiali oni z młodzieżą m.in. o seksualności, antykoncepcji, chorobach przenoszonych drogą płciową, a także o tolerancji i partnerstwie w związkach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • podpisałem, 2014-05-01 22:22:44

    Zajęcia w szkole publicznej mają prowadzić nauczyciele! Koniec, kropka!! Dość wyprowadzania publicznych pieniędzy z państwowego systemu oświaty na rzecz prywatnych podmiotów. W oświacie żyje się biednie, z oświaty - znakomicie!!!