PARTNER PORTALU
  • BGK

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna zastąpi psychologa w gimnazjum?

  • Przeclaw24.pl    10 czerwca 2015 - 11:02

Od 1 września w przecławskim gimnazjum pojawi się poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz ośrodek wsparcia rodziny. Według propozycji wójta dotychczasowy psycholog ma być przeniesiony do szkół podstawowych. Problem w tym, że gimnazjalnej radzie rodziców i dyrektorce się to nie podoba.
Od nowego roku szkolnego na terenie gimnazjum w Przecławiu będą zlokalizowane dwie nowe placówki. Będzie to Gminny Ośrodek Wsparcia Rodziny, który zostanie przeniesiony z przychodni "Salus", gdzie dyżurować będą psychologowie, kurator sądowy, prawnik i socjoterapeuta.

Pojawi się także filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Polic. Tutaj specjalistów zatrudni Starostwo Powiatowe. Gmina ze swojej strony nieodpłatnie użyczy pomieszczeń w szkole.

Dyrekcja gimnazjum przeciwna zmianom

- Uważam, że ani poradnia psychologiczno-pedagogiczna, ani GOWR nie są w stanie zastąpić działań psychologa szkolnego - mówi Edyta Majewska-Gargula, dyrektor Gimnazjum w Przecławiu. Jest to zupełnie inna specyfika pracy i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto, jeśli psycholog nie jest członkiem rady pedagogicznej, a tak będzie w przypadku specjalistów zatrudnionych w tych instytucjach, zarówno nauczyciele jak i uczniowie nie mogą kontaktować się w sprawach uczniów bez każdorazowej pisemnej zgody ich rodziców. Czasem pojawiają się sytuacje kryzysowe, w których konieczna jest natychmiastowa interwencja psychologa - dodaje dyrektorka.

- Te dwie poradnie to znacznie więcej niż jeden psycholog na pół etatu - mówi wójt Kołbaskowa Małgorzata Schwarz. Będzie to także korzyść dla wszystkich mieszkańców, bo skorzystać z porad będzie mogła każda rodzina, bez względu na wiek dziecka. Obecna psycholog zostanie przesunięta do szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi. Im większą opieką psychologiczno-pedagogiczną obejmiemy dzieci młodsze, tym mniej problemów będą miały w gimnazjum - tłumaczy wójt.

Radzie rodziców działającej przy gimnazjum propozycja się nie podoba. Żądają utrzymania etatu dla obecnego psychologa. W międzyczasie złożone zostały kolejne skargi, na działalność Wójta (do Rady Gminy) oraz na działalność Rady Gminy (do Urzędu Wojewódzkiego).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Starsza, 2015-06-17 10:56:05

    No i nareszcie ktoś poszedł po rozum w głowie. Gimnazjum to okres najtrudniejszy w rozwoju człowieka! To faza odkrywania swojej płciowości i okres który może być wykorzystany dla rozwoju ROZUMU. Czyli zacząć od myślenia pojęciowego, które zmieni obszar zainteresowań poznawczych i podmiotowej aktywno...ści poznawczej ucznia! Ale wszystko zależy od nauczyciela, co on wie i czy wie jak to robić! Pracowałam w Por PsychPed prawie 15 lat to wiem jak to było waźne. Dzisiaj już nikt nie chce korzystać z doświadczenia starszych, szkoda!  rozwiń