PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie między lasami państwowymi, a miejskimi w Warszawie

  • PAP    30 grudnia 2010 - 15:20

Lasy państwowe i miejskie będą współdziałać przy edukacji ekologicznej, prowadzeniu ekologicznej gospodarki leśnej, wypoczynkowym i rekreacyjnym oraz turystycznym udostępnianiu lasów - wynika z podpisanego w czwartek porozumienia.
Porozumienie dotyczy współpracy czterech nadleśnictw wokół Warszawy: Celestynów, Chojnów, Drewnica i Jabłonna, tworzących Leśny Kompleks Promocyjny Lasów Państwowych "Lasy Warszawskie" - z Lasami Miejskimi Warszawy. Porozumienie podpisali w czwartek dyrektor warszawskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Wojciech Fonder i dyrektor Lasów Miejskich Warszawa Karol Podgórski, w obecności prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i dyrektora generalnego Lasów Państwowych Mariana Pigana.

Leśnicy i miasto chcą m.in. prowadzić wspólnie akcję "Czyste lasy na Mazowszu", przeciwdziałać zaśmiecaniu lasów oraz chronić je przed pożarami. Zamierzają też zapewnić ochronę dzikich zwierząt w warszawskich i podwarszawskich lasach. Lasy i miasto opracują zasady korzystania z lasów - wytyczą nowe piesze i rowerowe szlaki turystyczne, miejsca postoju i zwiększą liczbę punktów edukacyjnych. Współpraca będzie też dotyczyła wniosków o zewnętrzne środki pomocowe.

Podczas czwartkowego spotkania Pigan apelował do prezydent miasta oraz Rady Warszawy, by zapewniła środki na przedsięwzięcia, które będą podejmowanie wspólnie w wyniku porozumienia. Sam zadeklarował, że Lasy dadzą ze swojego budżetu odpowiednie środki.

Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że pieniędzy nie powinno zabraknąć. Zaznaczyła, że po włączeniu do budżetu miasta środków z osobnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, są one nadal przeznaczane na działania związane z ochroną przyrody.

"Ludzie chcą wypoczywać w lesie, a my chcemy wspólnie z Lasami zapewnić im dobre warunki do tego wypoczynku i zachowanie lasów w dobrym stanie" - powiedziała prezydent Warszawy. "Może to nie tak spektakularne działanie, jak budowa nowego mostu, czy kolejnej linii metra, ale równie ważne dla mieszkańców" - podkreśliła.

Lasy miejskie zarządzają lasami na terenach we władaniu lub zarządzie samorządu, m. in.: Lasem Kabackim, Lasem Bielańskim, Lasem Bemowo i Lasem Sobieskiego (w dzielnicy Wawer). Zajmują ok. 8 tys. ha, czyli 15 proc. powierzchni Warszawy.

RDLP w Warszawie zarządza lasami należącymi do Skarbu Państwa. Należy do niej 14 nadleśnictw - oprócz uczestników porozumienia, także: Garwolin, Łochów, Łuków, Mińsk, Siedlce, Sokołów, Ostrów Mazowiecka, Płońsk, Pułtusk i Wyszków. W 2010 r. regionalna dyrekcja obchodzi 90-lecie istnienia.

Czytaj też:

Gra w miasto

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.