PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie w sprawie statusu nauczycieli

  • PAP    5 października 2011 - 08:20
Porozumienie w sprawie statusu nauczycieli

Platforma Obywatelska i Związek Nauczycielstwa Polskiego zawarły „Porozumienie na rzecz statusu zawodowego nauczycieli”.
W porozumieniu PO zadeklarowało utrzymanie tego statusu w oparciu o ustawę Karta Nauczyciela.

Czytaj też: SLD i ZNP: porozumienie ws. nauczycieli

Dokument, który związek przygotował, podpisali w Warszawie w imieniu PO: posłanki Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Domicela Kopaczewska, a w imieniu ZNP prezes związku Sławomir Broniarz.

Czytaj też: Większe pensje dla lepszych nauczycieli

Do złożenia podpisów doszło po przedwyborczej debacie na temat edukacji zorganizowanej przez ZNP. Związkowcy zaprosili do udziału w niej wszystkie partie zasiadające w Sejmie mijającej kadencji. Wcześniej we wtorek porozumienie z ZNP podpisali przedstawiciele PSL.

Czytaj też: Za absurdy Karty nauczyciela płacą samorządy

„Platforma Obywatelska zgadza się co do tego, że nasz wspólny cel jaki jest dobra jakość edukacji wymaga by status zawodowy nauczycieli był odpowiednio zabezpieczony. Chcemy by istniał dokument, który na poziomie ustawowym zabezpieczał podstawowe prawa i obowiązki nauczyciela” – powiedziała po podpisaniu porozumienia Kozłowska-Rajewicz.

Zwróciła uwagę, że sama treść przepisów musi być wydyskutowana w szerokim gronie, włączającym także tych, którzy są krytykami Karty Nauczyciela, „po to by możliwe było osiągnięcie konsensusu i możliwie szerokiej zgody na prawo, które reguluje system szkolny”.

„Wielokrotnie podkreślaliśmy jak ważne jest porozumienie społeczne, jak ważne jest wypracowywanie rozwiązań, które będą akceptowane, a dobra szkoła jest podstawą funkcjonowania społeczeństwa. Dobra szkoła pozwoli zbudować nam społeczeństwo oparte na wiedzy i gospodarkę opartą na innowacyjności” – zaznaczyła Kopaczewska.

Zdaniem prezesa ZNP podpisanie porozumienia świadczy o tym, że wtedy gdy rzeczywiście jest mowa o dobrej edukacji, o interesie dziecka i nauczyciela, a dyskusja jest merytoryczna oparta i wiedzę, bez trudu osiąga się porozumienie. „Świadczy o tym dzisiejsza debata i porozumienia podpisane dzisiaj z PO i PSL” – powiedział Broniarz.

W zawartym porozumieniu ZNP i PO można przeczytać m.in., że „edukacja dzieci i młodzieży, będąca naszym wspólnym dobrem, musi uwzględniać potrzeby, oczekiwania i aspiracje jak najszerszej grupy obywateli, od jej jakości zależy tempo rozwoju naszego kraju”.

„Za pozycję edukacji w polityce państwa odpowiada rząd i parlament, za jej jakość główną odpowiedzialność ponoszą nauczyciele. To od nich zależy sukces polskiej szkoły. Konieczne jest zatem zapewnienie dopływu do zawodu najlepszych kandydatów, dlatego należy postawić na ich staranne kształcenie i dobór, uzależniony wyłącznie od kwalifikacji i kompetencji, a także znalezienie skutecznego sposobu na utrzymanie ich w zawodzie i zapewnienie stałego rozwoju zawodowego” – zaznaczono w porozumieniu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.