PARTNER PORTALU
  • BGK

Porządku podczas przerw w szkołach będą pilnować... żołnierze

  • PAP    16 czerwca 2015 - 17:55

Rząd Pedra Passosa Coelho wydał rozporządzenie, na mocy którego do portugalskich szkół publicznych skierowani zostaną żołnierze w wieku przedemerytalnym. Ich głównym zadaniem będzie pilnowanie porządku podczas przerw lekcyjnych.
Według rządowego dokumentu obecność przedstawicieli armii w szkołach ma także służyć zapewnieniu uczniom bezpieczeństwa i chronić ich przed osobami, które pojawiają się w szkołach nielegalnie, np. dilerami narkotyków.

Jak wyjaśnił minister oświaty Nuno Crato, obecność żołnierzy w szkołach będzie wsparciem dla wdrażanego przez resort programu zapewniania bezpieczeństwa w szkołach publicznych.

Crato przypomniał, że zgodnie z nowym prawem do szkół skierowani zostaną żołnierze, którzy nie są już aktywni zawodowo, ponieważ obejmuje ich pięcioletni okres przedemerytalny. Mają oni powyżej 55 lat i co najmniej 36-letni staż w portugalskiej armii.

"W pierwszej kolejności zostaną oni skierowani do szkół, w których występują problemy ze względu na ich lokalizację, wielkość czy charakter lokalnej społeczności. Głównym zadaniem żołnierzy będzie ochrona członków wspólnoty szkolnej przed jakąkolwiek formą agresji - fizycznej lub werbalnej" - poinformował Crato.

Nauczyciele sceptyczni

W skuteczność nowych przepisów nie wierzy jednak większość nauczycieli. Przedstawiciele ich związków zawodowych i stowarzyszeń uważają, że intencje centroprawicowego rządu mogą zostać wypaczone, gdy w szkołach pojawią się umundurowani żołnierze.

Z drugiej strony - jak uważa Antonio Silva ze stołecznego oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli - żołnierze kierowani do szkół nie będą mieć wielkiej motywacji pilnowania porządku w szkołach publicznych.

"W placówkach tego typu z reguły zdarza się więcej konfliktów niż w szkołach prywatnych, gdzie poziom dyscypliny jest wyższy. Poza tym żołnierze, którzy dotychczas w domowym zaciszu oczekiwali na przejście na emeryturę, będą zapewne niezadowoleni z przydzielenia im niełatwej misji. Spodziewam się protestów z ich strony" - powiedział Silva.

Uważa on, że wprowadzenie przepisów zezwalających na pilnowanie porządku w szkołach przez żołnierzy może być próbą zyskania społecznego poparcia dla rządzących krajem socjaldemokratów i ludowców przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w Portugalii.

"Od wielu lat opinię publiczną oburza rosnąca przestępczość wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz agresja w placówkach oświatowych. Dlatego nowe przepisy mogą się wielu rodzicom wydać bardzo korzystne. Poza tym skierowanie żołnierzy w wieku przedemerytalnym do pilnowania porządku w szkołach nie będzie angażować ubogiej kadrowo policji i zaoszczędzi budżetowi państwa wydatków na agencje ochrony" - dodał Antonio Silva.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.