PARTNER PORTALU
  • BGK

Posadzili lipy dla bł. Jana Pawła II

  • PAP    7 maja 2011 - 15:23
Posadzili lipy dla bł. Jana Pawła II

Dla upamiętnienia beatyfikacji Jana Pawła II przy kościele salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki w Płocku posadzono sześć lip.
Drzewa sadzili księża, nauczyciele i uczniowie, samorządowcy, dziennikarze i pszczelarze. To właśnie pszczelarze zorganizowali sadzenie lip pod hasłem "Santo Subito", nawiązując w ten sposób do wezwania, powtarzanego przez wiernych po śmierci Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 r., które wyrażało przekonanie o jego świętości.

Jak powiedział ks. Kazimierz Kurek, sześć zasadzonych lip ma przypominać o sześciu latach, które minęły od śmierci Jana Pawła II do jego beatyfikacji, która odbyła się w Watykanie 1 maja.

- Lipa jest drzewem miododajnym, daje także cień i odpoczynek w upalny dzień, pod lipą można pisać też piękne wiersze, a wiemy, że błogosławiony Jan Paweł II był również poetą. Lipa może nieść więc natchnienie i skłaniać do rozmyślań - powiedział dziennikarzom Andrzej Mejer, prezes parafialnego koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Podkreślił, że lipa jest drzewem długowiecznym, które rośnie nawet 200-300 lat. - Te posadzone dziś lipy za dwieście lat będą już pomnikami przyrody i będą wciąż przypominały o beatyfikacji, ale także o nauczaniu Jana Pawła II - dodał Mejer.

Waldemar Ciesielski, prezes regionalnego Związku Pszczelarzy w Płocku wyjaśnił, że lipa to najbardziej miododajne drzewo w Polsce. - W naszym klimacie pszczoły zbierają bardzo dużo nektaru właśnie z lipy, a ten miód, oprócz tego, że bardzo dobrze smakuje, ma też działanie wspomagające leczenie, zwłaszcza przy przeziębieniach. Dlatego do posadzenia wybraliśmy lipy - powiedział Ciesielski.

Podczas uroczystości posadzenia lip odmówiono litanię do błogosławionego Jana Pawła II. Tekst modlitwy uzyskał imprimatur, czyli aprobatę kard. Stanisława Dziwisza 12 kwietnia 2011 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.