PARTNER PORTALU
  • BGK

Pośpiech gubi przy egzaminie

  • AW    9 marca 2012 - 14:15
Pośpiech gubi przy egzaminie

Nie śpieszcie się, czytajcie spokojnie i uważnie zadania, wykorzystajcie cały czas na egzamin - radzą gimnazjalistom przed kwietniowym egzaminem eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych.
Wyniki „Diagnozy kompetencji gimnazjalistów" (rapoty ten zamieszczamy poniżej w dziale Multimedia) przeprowadzonej przez Instytut Badań Edukacyjnych wskazują, że wyniki kwietniowego egzaminu gimnazjalnego będą podobne do tych, które uzyskali uczniowie poprzednich roczników.

Badanie IBE, podobnie jak egzamin, który odbędzie się w kwietniu tego roku, sprawdzał wiedzę i umiejętności uczniów określone w tzw. nowej podstawie programowej, w szczególności tzw. umiejętności złożone.

Wyniki zadań dotyczących tych umiejętności są również zróżnicowane. W ramach jednego przedmiotu zadania sprawdzające tę samą umiejętność raz sprawiały uczniom duże problemy, raz wypadały bardzo dobrze. Zastanawiające zdanniem ekspertów jest to, że wśród zadań, z którymi uczniowie mieli kłopoty, były także bardzo proste, oparte na podstawowych wiadomościach. Były to zadania, które sami uczniowie określali jako łatwe.

Wskazywałoby to, że ważną przyczyną błędów było pobieżne czytanie treści zadań i ich bagatelizowanie. Hipotezę tę potwierdza fakt, że podczas DKG bardzo wielu uczniów kończyło rozwiązywanie testów przed czasem, co wskazuje na pewien pośpiech. Być może diagnoza, będąca rodzajem próby przed właściwym egzaminem, została przez uczniów potraktowana z pewną nonszalancją. Niemniej najprostszą, ale skuteczną radą, jaką można udzielić uczniom zdającym w tym roku egzamin gimnazjalny, jest to, aby wnikliwie czytali treść zadań i nie pozwalali sobie na bezrefleksyjne, automatyczne zaznaczanie odpowiedzi - zaznaczają specjaliści z Instytutu Badań Edukacyjnych

Czytaj też: Gimnazjaliści są niedouczeni

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • oliwa, 2012-03-10 18:49:57

    jak tu sie uczyc kiedy dzieci na wycieczki jezdza
  • SWAT, 2012-03-10 11:51:45

    Pospiech złym doradcą? OK !