PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty chcą pieniędzy na szkolnictwo zawodowe. MEN: są na to miliardy

  • Bartosz Dyląg    28 listopada 2014 - 00:01
Powiaty chcą pieniędzy na szkolnictwo zawodowe. MEN: są na to miliardy
Mat. prasowe

Samorządowcy domagają się 50 mln zł na doposażenie pracowni w szkołach zawodowych. – Na szkolnictwo zawodowe w najbliższych latach może trafić ponad 800 mln euro – odpowiada MEN.
Trwa ogólnopolska debata nad przyszłością szkolnictwa zawodowego. Pojawiają się głosy, że to przyszłość krajowej edukacji, dlatego trzeba je wspierać wszelkimi siłami. Szkoły zawodowe były przedmiotem dyskusji w czasie ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W opinii Edwarda Trojanowskiego, sekretarza generalnego Związku Gmin Wiejskich RP, szkolnictwo zawodowe jest niedoinwestowane. Brakuje bazy do praktycznego szkolenia.

Czytaj też: Ortyl: kształcenie zawodowo-techniczne do poprawy

– Spotykam się z uwagami przedsiębiorstw, że kształcą uczniów w swoich zakładach pracy, nie dostając żadnych środków na opłacanie instruktorów czy szkoleń BHP – mówi Edward Trojanowski.

Proponuje, by z programów operacyjnych przyszłej perspektywy Wiedza, Edukacja, Rozwój wydzielić z puli centralnej część środków na wsparcie powiatów, które prowadzą szkoły zawodowe, aby utworzyć właściwą bazę praktycznego szkolenia w tych szkołach.

Czytaj też: Dobrym pomysłem jest doradztwo zawodowe już na poziomie szkół

Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich zaproponował z kolei, by po uwzględnieniu postulatu dotyczącego rozdysponowania rezerwy subwencji oświatowej w 2015 roku zabezpieczyć w niej 50 mln zł na rzecz powiatów i doposażyć funkcjonujące już pracownie w szkołach zawodowych.

Wiceminister edukacji narodowej Przemysław Krzyżanowski przypomniał, że w regionalnych programach operacyjnych beneficjentami będą m.in. powiaty. Dostaną pieniądze na wyposażenie pracowni, a także doskonalenie pracy w szkołach zawodowych.

– Mogę dać przykład z województwa zachodniopomorskiego. Na szkolnictwo zawodowe z RPO przeznaczono tam 50 mln zł. Można więc powiedzieć, że postulat powiatów jest zrealizowany w jednym województwie zachodniopomorskim – podkreślił Krzyżanowski.

Jego zdaniem nie po to minister edukacji narodowej ogłosił rok szkolny 2014/2015 „rokiem szkoły zawodowców", by nie wspierać finansowo ze swoich pieniędzy lub z pieniędzy z RPO szkolnictwa zawodowego.

W środę minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że 120 mln euro z UE w dyspozycji ministra edukacji narodowej i 700 mln euro u marszałków województw to kwoty, które mogą być przeznaczone z nowego budżetu UE na szkolnictwo zawodowe w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.