PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty zaciekle walczą o subwencję

  • GK    30 stycznia 2012 - 10:32
Powiaty zaciekle walczą o subwencję

Związek Powiatów Polskich domaga się ponownej analizy wyliczeń dotyczących wartości subwencji oświatowej na rok 2012 z uwzględnieniem wzrostu zadań realizowanych przez powiaty.
Związek wyraża zaniepokojenie faktem znaczącego zmniejszenia wysokości finansowego standardu podziału subwencji A, co oznacza, że powiaty na rok 2012 mogą otrzymać subwencję zaniżoną w stosunku do pierwotnych szacunków.

Czytaj też: Nie likwidować rezerwy oświatowej subwencji

ZPP wnosi o powtórne przeanalizowanie wyliczeń dotyczących wartości subwencji oświatowej na rok 2012 z uwzględnieniem wzrostu zadań realizowanych przez powiaty, w tym wzrostu spowodowanego zaplanowanymi przez rząd podwyżkami dla nauczycieli, skutkami zmiany struktury awansu zawodowego nauczycieli oraz wzrostem składki na ubezpieczenie społeczne (subwencja nie uwzględnia wzrostu składki dla pracowników oświatowych nie będących nauczycielami).

Czytaj też: O wyższą subwencję oświatową dla małych gmin

Według wyliczeń związku w roku 2012 finansowy standard A podziału części oświatowej wyniesie ostatecznie 4936,75 zł., tym samym jego wzrost w stosunku do roku ubiegłego jest równy 4,7 proc. Porównanie wzrostów tego standardu w poprzednich latach pokazuje, że w roku obecnym ten przyrost jest niezwykle niski. Wzrosty w poprzednich latach: 2011, 2010, 2009 wynosiły odpowiednio: 8,1 proc., 8,1 proc., 10,8 proc. Oznaczać to może zaniżenie w obecnym roku subwencji dla samorządów.

Czytaj też: Komisje poparły projekt subwencji oświatowej

Zdaniem Związku Powiatów Polskich, nieprzestrzegany jest art. 28 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przez co występuje niedoszacowanie subwencji w skali kraju.

Związek Powiatów Polskich stanowczo domaga się, by do zadań które samorządy mają realizować, przyznawane były adekwatne środki finansowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.