PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstają Astro-bazy

  • JL    19 sierpnia 2010 - 15:37
Powstają Astro-bazy

Rozpoczęła się budowa Astro-baz, czyli nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych, które powstaną w 14 miejscowościach Pomorza i Kujaw.
Prace trwają w Gniewkowie, Unisławiu, Brodnicy, Radziejowie, Złejwsi Wielkiej, Świeciu i w Inowrocławiu. Pierwsze obserwatoria zostaną otwarte w tym roku.

We wszystkich miejscowościach powstaną identyczne trzykondygnacyjne budynki mające kształt typowego obserwatorium astronomicznego, na planie koła o średnicy około 10 metrów. Znajdą się w nich: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Kopuła o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana, co umożliwi podążanie za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą zmieści się jednocześnie 10-12 osób. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, można będzie też prowadzić na tarasie budynku.

Astro-bazy otrzymają w pełni zautomatyzowany teleskop główny, teleskop do obserwacji słońca, lornetki, okulary, soczewki i inny sprzęt.

Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego budowa Astro-baz jest autorskim pomysłem samorządu Kujaw i Pomorza i wyjątkowa inicjatywą w skali świata.

– Będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych. To świetny sposób na popularyzację nauk ścisłych wśród młodzieży – przekonuje marszałek Piotr Całbecki

Łączny koszt budowy obiektów wynosi 3,43 mln zł. Jedna Astro-baza kosztuje około 245 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.