PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstają nowe żłobki w Warszawie. Będzie też wsparcie dla rodziców

  • MN    17 stycznia 2017 - 11:40
Powstają nowe żłobki w Warszawie. Będzie też wsparcie dla rodziców
Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła wizytę w żłobku przy ul. S. Fiszera w Warszawie. (fot. UM Warszawa)

• Nowa placówka w Rembertowie przy ul. S. Fiszera to już 55. miejski żłobek w Warszawie.
• Nowa placówka liczy 150 miejsc, a koszt jej budowy i wyposażenia wyniósł 5,5 mln zł.
• Warszawa wprowadzi także projekt wsparcia rodziców z dziećmi w wieku żłobkowym - bon w wysokości 400 zł.
Żłobek ma pięć przestronnych sal, w tym jedną rekreacyjną oraz duży plac zabaw. Inwestycja była realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj.

- Dzięki temu, że od 10 lat żłobki są dla mnie priorytetem i od początku inwestujemy w ich powstawanie, mamy efekty. W 2017 roku powinny zakończyć się budowy jeszcze ośmiu żłobków, dzięki którym przybędzie dodatkowo około 1000 miejsc - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy w trakcie wizyty w nowym żłobku.

Do końca roku miasto planuje zakończyć budowę czterech żłobków na Białołęce (łącznie na około 500 miejsc), po jednym żłobku w Wesołej, na Bemowie, Pradze – Południe i Żoliborzu.

Każdego roku przybywa miejsc dla najmłodszych w żłobkach, dzięki budowie placówek, systemowi „opiekuna dziennego” (27 opiekunów zajmuje się 135 dziećmi) i wykupie miejsc w żłobkach niepublicznych. Teraz stolica zapewnia blisko 6500 miejsc dla najmłodszych warszawiaków. To ponad dwa razy więcej niż w 2006 r.

Stołeczny ratusz wylicza, że w Warszawie w ciągu dziesięciu lat powstało 26 żłobków, w tym 10 miniżłobków. Do 2018 roku przybędzie jeszcze 2 300 miejsc m.in. dzięki budowie co najmniej 15 nowych żłobków. Są to cztery żłobki na Białołęce, 2 na Bemowie, 2 na Ursynowie, po jednym w Wawrze, na Bielanach, Woli, Targówku, Mokotowie, Pradze-Południe, Żoliborzu, Wesołej i Ursusie. Część z tych inwestycji zakończy się w 2017 roku.

Warszawski bon żłobkowy – nowy projekt

W mikołajki, 6 grudnia, w jednym z klubów dla rodzin, Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła nowy projekt wsparcia rodziców z dziećmi w wieku żłobkowym. To warszawski bon żłobkowy wynoszący 400 zł.

- Warszawski bon żłobkowy jest kolejnym dowodem, że mądra polityka prorodzinna to dla mnie priorytet. Dlatego też wprowadziłam nowe rozwiązanie i ułatwienie dla rodziców najmłodszych warszawiaków. Mam nadzieję, że ten projekt wzmocni poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a co za tym idzie, może wpłynie na decyzję o posiadaniu dzieci. Chcę w ten sposób też pomóc rodzicom w ich szybkim powrocie na rynek pracy – mówi Gronkiewicz-Waltz.

Bon pozwoli na stworzenie dzieciom opieki dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb. To rodzic będzie decydował, na jaką formę przeznaczy bon – na prywatny żłobek, klub malucha czy dziennego opiekuna.

Warszawski bon żłobkowy będzie wynosił 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od rozpoczęcia 13 miesiąca do ukończenia 3 roku życia.

Bon będzie przysługiwał tym, którzy pracują, mieszkają w Warszawie i płacą tu podatki, nie są na urlopie wychowawczym, a także spełniają kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny.

Otrzymując ten bon rodzice równocześnie rezygnują z miejsca lub z ubiegania się o miejsce w żłobku publicznym lub dofinansowanym przez miasto. Magistrat szacuje, że w przyszłym roku z tej formy wsparcia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin. Na ten cel ratusz przeznaczy w 2017 r. ponad 7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.