PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje Chorzowska Strefa Wolontariatu

  • AW    6 lipca 2013 - 20:00
Powstaje Chorzowska Strefa Wolontariatu

Cyklem bezpłatnych, weekendowych akcji dla wszystkich dzieci pozostających w domach rozpoczyna się budowa Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. Co to oznacza?
Oznacza to, że wszystkie organizacje pozarządowe w mieście, niezrzeszeni wolontariusze i  ci, którzy chcą pracować na rzecz innych będą mogli działać pod jednym szyldem.

Hasłem przewodnim jest cytat z popularnej wyliczanki „Palec pod budkę”, a program Urzędu Miasta w Chorzowie uzyskał patronat honorowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Wojewody Śląskiego.

Jak podkreśla chorzowski magistrat, powstanie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu to nie tylko budowa bazy wszystkich wolontariuszy działających w mieście, czy serwisu internetowego, który będzie służył organizacjom pozarządowym do pozyskiwania beneficjentów czy wymiany doświadczeń. To także możliwość wspólnego działania, pozyskiwania środków zewnętrznych, większej skuteczności.

Ponadto dzięki strefie łatwiej będzie koordynować działania zmierzające do pomocy osobom potrzebującym tak, by docierała ona do jak najszerszego grona. Strefa ma być sercem miejskiego wolontariatu. Miejsce powstania też jest nieprzypadkowe: koordynatorzy działać będą  w Chorzowskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, w którym już dziś funkcjonuje ponad 60 fundacji i stowarzyszeń.  

Członkowie strefy będą posługiwać się jej specjalnym logiem. Strefa zostanie specjalnie oznaczona. Wszystko po to, by chorzowianie  wiedzieli, gdzie mogą skorzystać z usług organizacji pozarządowych w myśl zasady: „wszystko w jednym miejscu” (co nie oznacza, że włączone do niej nie mogą być organizacje działające w innych dzielnicach miasta).

Głównym celem powstania strefy jest zjednoczenie sił w staraniach o dobro innych. Siłą napędową strefy mają być wolontariusze – seniorzy. To także sposób na aktywizację osób starszych, których w Chorzowie jest prawie 3 proc., co czyni miasto najstarszym w województwie. Program rusza cyklem wakacyjnych akcji skierowanych do dzieci i młodzieży pozostającej w domach. Udział w nich jest bezpłatny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.