PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

  • PAP    13 stycznia 2010 - 17:14

W ramach rozpoczynającego się właśnie projektu "Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa" (JBC) zostaną zdigitalizowane i udostępnione najcenniejsze, najbardziej poszukiwane oraz najbardziej zniszczone zbiory Biblioteki Jagiellońskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego - poinformowała rzeczniczka UJ, Katarzyna Pilitowska.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski na początku stycznia przeznaczył dla UJ na dofinansowanie tego projektu 5 mln 136 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Realizacja projektu przez Bibliotekę Jagiellońską potrwa trzy lata, do 2012 r. Już w najbliższych dniach rozpocznie się rekrutacja osób, które będą zatrudnione w popularnej "Jagiellonce" przy tworzeniu cyfrowej biblioteki.

Katarzyna Szklanny z Biblioteki Jagiellońskiej powiedziała PAP w środę, że będzie to zespół kilkunastu osób, które muszą sprostać specyficznym wymaganiom - chodzi głównie o bibliotekarzy umiejących nie tylko pracować w zasobach cyfrowych ale też potrafiących je tworzyć.

W JBC cyfrowe reprodukcje zbiorów będą zamieszczane sukcesywnie, w miarę postępu prac przy ich digitalizacji. W dostępie online będzie mogło z nich korzystać nieograniczone grono czytelników. Dzięki temu oryginały zbiorów będą mogły być wyłączone z udostępniania.

"Pierwsze partie zbiorów mogą pojawić się na platformie cyfrowej nie wcześniej niż z końcem roku" - zastrzegła Szklanny.

Digitalizacja zbiorów nie ograniczy się do trzyletniego projektu. Stanowi on jedynie pierwszą fazę większego przedsięwzięcia. Na tym etapie - do 2012 r. zostaną zdigitalizowane i umieszczone na platformie cyfrowej cenne obiekty ze zbiorów specjalnych Biblioteki Jagiellońskiej oraz bardzo zniszczone i zagrożone rozpadem kwaśnego papieru gazety z XIX i początku XX w. Natomiast zbiory specjalne "Jagiellonki" zostały zeskanowane już wcześniej, teraz skany muszą być przetworzone do nowych, wymaganych obecnie standardów.

"Do końca 2012 r. zdigitalizujemy +Dziennik Polski+, +Gazetę Lwowską+, +Gazetę Narodową+, +Głos Narodu+, +Nową Reformę+, +Nowości Ilustrowane+, +Słowo Polskie+, +Sprawozdania Stenograficzne Sejmu Galicyjskiego+ oraz 215 tytułów jedynych w Polsce egzemplarzy czasopism" - podkreśla przedstawicielka "Jagiellonki".

"Obok świadków formowania się nowoczesnego społeczeństwa polskiego w XIX i na początku XX w., w JBC zostaną udostępnione reprodukcje cyfrowe obiektów należących do kolekcji zbiorów specjalnych z Oddziału Rękopisów, Starych Druków, Zbiorów Muzycznych, Graficznych i Kartograficznych oraz Wydawnictw Rzadkich. Łącznie będą to 1222 tomy czasopism oraz 1644 książek i jednostek zbiorów specjalnych" - dodaje Szklanny.

Do JBC będą włączane też wszystkie zdigitalizowane zbiory Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W JBC XIX- i XX-wieczne druki zostaną zdigitalizowane w formacie OCR, a warstwa tekstu i tła w cyfrowych reprodukcjach zostanie rozdzielona. Format Optical Character Recognition jest bardzo funkcjonalny dla czytelników, bo pozwala na automatyczne przeszukiwanie zeskanowanego dokumentu pod kątem występowania dowolnego słowa lub ciągu znaków. Dotychczas trzeba było przeglądać ogromne partie materiału, np. roczniki czasopism, aby trafić na poszukiwany fragment lub artykuł.

Teraz wszystkie druki z tego okresu dzięki formatowi OCR będą dostępne na podobnych zasadach jak teksty tworzone z opcją ich edycji. Dodatkowo możliwe będzie wyłączenie warstwy tła, co zwiększa kontrast przeglądanego tekstu, ułatwiając jego percepcję. To duże udogodnienie m.in. dla osób niedowidzących.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.