PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje klaster transplantologii szpiku

  • JK/śląskie.pl    29 czerwca 2011 - 18:10
Powstaje klaster transplantologii szpiku

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano umowę o współpracy na rzecz rozwoju transplantologii szpiku kostnego.
Śląski Klaster Transplantologii Szpiku to inicjatywa polskiego środowiska medycznego, której celem jest intensywne wsparcie rozwoju przeszczepów szpiku u polskich pacjentów. Głównym założeniem jest usprawnienie i unowocześnienie metod leczenia chorych na zagrażające życiu schorzenia hematologiczne, z zastosowaniem nowoczesnych technologii w procedurach przeszczepiania komórek krwiotwórczych.

- Serdecznie dziękuję wszystkim instytucjom, które włączają się w klaster. Szeroka współpraca pozwoli na skuteczne pozyskiwanie nowych dawców szpiku, rozwój bazy komórek oraz usystematyzowanie opieki nad pacjentem po przeszczepie. Bardzo ważna jest promocja tego projektu, skierowanego przecież do zwykłych obywateli, dlatego cieszę się, że w projekt zaangażowały się autorytety medyczne z całej Polski - powiedział marszałek Adam Matusiewicz.

Czytaj też: Samorząd śląski wspiera walkę z gruźlicą

Jak podkreśla prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, konsultant wojewódzki w zakresie hematologii, potencjał województwa śląskiego ciągle jest jednak niewykorzystany, bowiem na około 5 mln osób żyjących w naszym regionie można by pozyskać ok. 250 tys. dawców. Tymczasem w całej Polsce aktualnie rekrutowanych jest zaledwie 170 tys. dawców.

- Pozycja katowickiego ośrodka świadczy o wysokim poziomie usług transplantologicznych. Nasze centrum zajmuje się pobieraniem, przechowywaniem i przekazywaniem krwi do szpitali oraz doborem dawców szpiku. Im większa będzie baza potencjalnych dawców, tym większe szanse na zwielokrotnienie liczby przeszczepów. Sami jednak tego nie dokonamy, stąd idea powołania klastra jest ze wszech miar słuszna - mówił dr Stanisław Dyląg, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, zwracając uwagę na ogromny potencjał naukowy ośrodków medycznych w Śląskiem.

Klaster będzie wspierał polski rejestr dawców, przede wszystkim metody ich rekrutacji. Jego działania skoncentrowane będą też na unowocześnieniu i rozbudowie banku komórek krwiotwórczych, w tym uzyskaniu międzynarodowej akredytacji JACIE (The Joint Accreditation Committee-ISCT (Europe) & EBMT), w krajach Europy Zachodniej stającej się wymogiem, od którego spełnienia zależeć będzie w najbliższej przyszłości możliwość wykonywania przeszczepów szpiku. Jak dotąd żaden ośrodek w Polsce nie ma takiej akredytacji, uzyskał ją natomiast niedawno szpital w Pilznie - jedyny z krajów byłego bloku wschodniego, z którym efektywnie współpracuje katowicka Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku.

Klaster skupi się też na rozwoju koncepcji Szpitala domowego dla chorych po przeszczepie, czyli zintegrowanego systemu wspierania pacjentów po transplantacji, przebywających poza szpitalem. Baza mieszkaniowa w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiej kliniki jest przeznaczona na pobyt chorych pozostających pod opieką potransplantacyjną. System monitoringu umożliwi stały kontakt z lekarzem ośrodka przeszczepowego.

Czytaj też: Powstaje Wielkopolski Klaster Medyczny

Śląski Klaster Transplantologii Szpiku tworzyć będą placówki medyczne z województwa śląskiego: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Fundacja Śląskie Centrum Hematologii i Transplantacji Szpiku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Szpital nr 1 w Bytomiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu oraz Zespół Wojewódzkich Poradni Specjalistycznych w Katowicach.

Koordynacją prac zajmie się Agencja Rozwoju Regionalnego SA z Bielska-Białej. Ponadto uczestnictwo w nim potwierdzili specjaliści hematolodzy, szefowie klinik, w których nie wykonuje się transplantacji szpiku. Są to: prof. dr hab. n. med. Krystyna Zawilska z Poznania, prof. dr hab. n. med. Barbara Zdziarska ze Szczecina, prof. dr hab. n. med. Janusz Kłoczko z Białegostoku i prof. dr hab. n. med. Andrzej Pluta z Rzeszowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • dobrany-bezblędnie, 2011-07-14 18:50:16

    zaproście do współpracy najlepsze laboratorium doborowe w kraju (NZOZ Medigen pomógł już w setkach przypadków w których inni zawiedli)