PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych

  • PAP    19 października 2010 - 18:43
Powstaje Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych

40 mln zł będzie kosztowała budowa Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku. Ośrodek Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie zostanie dofinansowany ze środków unijnych.
Jak poinformował urząd marszałkowski w Zielonej Górze, w najbliższy piątek (22 października) w Zielonej Górze marszałek Marcin Jabłoński podpisze umowę z rektorem PWSZ w Sulechowie Wiesławem Miczulskim dotyczącą dofinansowania inwestycji z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Uczelnia otrzyma z tego źródła ponad 33 mln zł. 

Projekt stworzenia ośrodka w Kalsku składa się z dwóch etapów. Pierwszy zakłada powstanie szkółki roślin ozdobnych i ogrodu winnego, jego realizacja trwa od ponad dwóch lat. Zakończenie prac jest planowane na koniec marca przyszłego roku.

W nowoczesnych laboratoriach będzie się odbywać badanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie pozyskiwania materiału roślinnego, sprawdzania odmian, metod nawożenia i pielęgnacji roślin. Jak podaje Urząd Marszałkowski, to odpowiedź na potrzebę stworzenia w regionie zaplecza badawczego związanego ze szkółkarstwem, ogrodnictwem i uprawą winorośli. 

Drugi etap zakłada stworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego dla przetwórstwa spożywczego. W specjalistycznych pracowniach będą prowadzone testy i analizy produktów z następujących branż: mleczarskiej, winiarskiej, mięsnej, owocowo-warzywnej i piwowarskiej. Prace związane z realizacją tej części przedsięwzięcia ruszyły w maju br., zakończą się za dwa lata. 

Ośrodek będzie wspierał sektor rolny, ogrodnictwo i szkółkarstwo oraz przetwórstwo spożywcze. Do jego zadań będzie należało pobudzanie innowacyjnych rozwiązań w małych i średnich przedsiębiorstwach. Zainteresowane firmy będą mogły w ośrodku testować nowe produkty, które chcą wprowadzić na rynek. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.