PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstał film o rozwoju samorządów

  • JK    11 maja 2011 - 13:35
Powstał film o rozwoju samorządów

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz miasto Wrocław przygotowały film "Zdarzyło się tylko w Polsce", dotyczący rozwoju samorządności w Polsce.
Film dotyczy przemiany ustrojowej w Polsce. Konsekwencją zmian było powstanie i umocnienie się samorządu lokalnego. Po 20 latach od tego czasu ukazany został zapis przemiany mentalności społecznej, która musiała nastąpić, żeby decentralizacja władzy stała się możliwa.

Wiodące postaci tego okresu przedstawiają w filmie swój punkt widzenia. Opowiadają o tym, w jaki sposób konieczność zmian w systemie sprawowania władzy zrozumieli już za czasów PRL-u, jak definiowali ją w czasie działania "Solidarności" oraz jaki nadać jej kształt w czasie "Okrągłego Stołu". Zmiany dokonywały się za czasów rządów Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka, co udało się zrealizować w reformie samorządowej.

Narratorami są profesorowie Michał Kulesza, Jerzy Regulski i sędzia Jerzy Stępień. Opowieść ubogacona jest zdjęciami wydarzeń oraz dopełniana głosami niektórych ich uczestników i ludzi dzisiejszego samorządu.

Wkład finansowy zapewniła Unia Europejska ze środków Phare. Warszawa i Gdańsk to miasta-patnerzy projektu.  

Film można zobaczyć pod tym linkiem

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Od Redakcji:, 2011-05-11 15:24:33

    Dziękujemy za czujność.
  • ewa, 2011-05-11 14:10:01

    Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - wypadałoby na tym portalu znać nazwę organizacji, która już od 22 lat działa na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce!!!