PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstała Świętokrzyska Rada Innowacji

  • PAP    3 marca 2011 - 17:08

Przedstawiciele uczelni wyższych, izb gospodarczych, samorządów, środowisk około biznesowych i przedsiębiorstw zostali powołani w czwartek do Świętokrzyskiej Rady Innowacji - instytucji doradczej dla zarządu województwa.
Akty powołania do Rady wręczył w czwartek w Kielcach marszałek województwa świętokrzyskiego i jednocześnie przewodniczący Rady, Adam Jarubas.

Według założeń, grono ma pełnić funkcję forum dyskusyjnego, które będzie rekomendowało kierunki rozwoju regionu. Społeczny, 30-osobowy zespół będzie się spotykał, co dwa miesiące, także w grupach roboczych. W najbliższym czasie zajmie się aktualizacją Regionalnej Strategii Innowacji oraz akceptacją rożnego typu raportów z badań i projektów, prowadzonych przez Biuro Innowacji Urzędu Marszałkowskiego.

Jak mówił podczas konferencji prasowej Jarubas, powołanie rady jest ważne w kontekście negocjacji środków unijnych w kolejnym okresie programowania - po 2013 r. "Jesteśmy zmuszeni do tego, by w bardzo przemyślany sposób wskazać kilka obszarów, w ramach, których skoncentrujemy środki. Dzisiaj nie stać nas na to by pieniądze bezrefleksyjnie rozdać. Musimy zdecydować się na dziedziny, w których województwo może uzyskać przewagi konkurencyjne, z innymi regionami w Polsce i Europie" - zważył marszałek

Z kolei przedstawiciel zarządu województwa Jan Maćkowiak podkreślił, że władze regionu nie chcą tworzyć polityki innowacji, a moderować ją m.in. poprzez Radę.

Z projektu badawczego, zrealizowanego przez Biuro Innowacji Urzędu Marszałkowskiego, wynika, że specjalizacje w ramach, których powinna rozwijać się świętokrzyska gospodarka to: efektywne wykorzystywanie energii, turystyka zdrowotna i medyczna oraz branża około targowa i biznesowa. Ważną rolę w podnoszeniu konkurencyjności gospodarki regionu powinny także odgrywać: transfer wiedzy i wzornictwo. Niezbędny jest również rozwój edukacji, społeczeństwa informacyjnego i połączeń komunikacyjnych.

Jak podkreślano podczas spotkania, katalog specjalizacji gospodarczych regionu, będzie aktualizowany.

Projekt "Perspektywy Regionalnej Strategii Innowacji - III Etap", obejmujący prace analityczne i konsultacje społeczne, zrealizowano w 2010 r., w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Założenia funkcjonowania Świętokrzyskiej Rady Innowacji wypracowano na kanwie projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.