Powstanie archeologiczny raj?

Europejskie Centrum Edukacji Archeologicznej "Archeoceltica" powstanie na terenie pałacowo-parkowym w Chrobrzu, mającym walory zabytkowe i historyczne. Umowę w tej sprawie podpisały we wtorek władze Uniwersytetu Warszawskiego i woj. świętokrzyskiego.
Powstanie archeologiczny raj?

Zgodnie dokumentem, centrum ma być ośrodkiem turystycznym oraz muzealno-badawczym. Oś tematyczną jego działalności stanowić będzie archeologia, w której główny akcent położony zostanie na zagadnienia związane z Celtami, kojarzonymi z początkami procesu unifikacji Europy. Taki wybór tematu umożliwi zwiedzającym poznanie filarów kultury europejskiej.

W ośrodku mają być prezentowane także materiały dotyczące badań archeologicznych w pobliskich Pełczyskach, prowadzonych od 2000 roku przez badaczy z Instytutu Archeologii UW.

Z walorów centrum powinni skorzystać również studenci UW, którzy będą mieli tam praktyki terenowe i muzealnicze, a także pracownicy Uniwersytetu, prowadzący badania na pobliskich stanowiskach archeologicznych. "Archeoceltica" będzie ponadto ośrodkiem kulturalnym przeznaczonym dla lokalnej społeczności - poinformowano na stronie internetowej uczelni.

"Ta inicjatywa wpisuje się doskonale w misję Uniwersytetu Warszawskiego, gdyż skupia w sobie trzy ważne cele: edukację, badania naukowe i kontakt z społeczeństwem" - ocenił prorektor UW ds. badań i polityki zagranicznej prof. Włodzimierz Lengauer.

Marszałek świętokrzyski Adam Jarubas wyobraża sobie "Archeocelticę" jako "coś na kształt Biskupina". Jak zastrzegł, nad szczegółową koncepcją ośrodka pracują naukowcy z UW. "Jeśli w miarę szybko uporają się z dokumentacją, jest szansa na rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia jeszcze w tej perspektywie finansowej UE" - powiedział.

Eklektyczny pałac w Chrobrzu - siedziba Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia - zbudował w 1850 roku Aleksander hr. Wielopolski, według planów Henryka Marconiego. Dawną rezydencję - dziś własność Skarbu Państwa - otacza rozległy park i 12 ha gruntu. Po II wojnie budowla służyła szkole rolniczej, która ma obecnie inną siedzibę. Do wykorzystania są m.in. dwa internaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE