PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie archeologiczny raj?

  • PAP    23 lutego 2011 - 06:25
Powstanie archeologiczny raj?

Europejskie Centrum Edukacji Archeologicznej "Archeoceltica" powstanie na terenie pałacowo-parkowym w Chrobrzu, mającym walory zabytkowe i historyczne. Umowę w tej sprawie podpisały we wtorek władze Uniwersytetu Warszawskiego i woj. świętokrzyskiego.
Zgodnie dokumentem, centrum ma być ośrodkiem turystycznym oraz muzealno-badawczym. Oś tematyczną jego działalności stanowić będzie archeologia, w której główny akcent położony zostanie na zagadnienia związane z Celtami, kojarzonymi z początkami procesu unifikacji Europy. Taki wybór tematu umożliwi zwiedzającym poznanie filarów kultury europejskiej.

W ośrodku mają być prezentowane także materiały dotyczące badań archeologicznych w pobliskich Pełczyskach, prowadzonych od 2000 roku przez badaczy z Instytutu Archeologii UW.

Z walorów centrum powinni skorzystać również studenci UW, którzy będą mieli tam praktyki terenowe i muzealnicze, a także pracownicy Uniwersytetu, prowadzący badania na pobliskich stanowiskach archeologicznych. "Archeoceltica" będzie ponadto ośrodkiem kulturalnym przeznaczonym dla lokalnej społeczności - poinformowano na stronie internetowej uczelni.

"Ta inicjatywa wpisuje się doskonale w misję Uniwersytetu Warszawskiego, gdyż skupia w sobie trzy ważne cele: edukację, badania naukowe i kontakt z społeczeństwem" - ocenił prorektor UW ds. badań i polityki zagranicznej prof. Włodzimierz Lengauer.

Marszałek świętokrzyski Adam Jarubas wyobraża sobie "Archeocelticę" jako "coś na kształt Biskupina". Jak zastrzegł, nad szczegółową koncepcją ośrodka pracują naukowcy z UW. "Jeśli w miarę szybko uporają się z dokumentacją, jest szansa na rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia jeszcze w tej perspektywie finansowej UE" - powiedział.

Eklektyczny pałac w Chrobrzu - siedziba Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia - zbudował w 1850 roku Aleksander hr. Wielopolski, według planów Henryka Marconiego. Dawną rezydencję - dziś własność Skarbu Państwa - otacza rozległy park i 12 ha gruntu. Po II wojnie budowla służyła szkole rolniczej, która ma obecnie inną siedzibę. Do wykorzystania są m.in. dwa internaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.