PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Centrum Geoedukacji

  • PAP    14 października 2010 - 16:32
Powstanie Centrum Geoedukacji

W rezerwacie geologicznym Wietrznia w Kielcach powstanie Centrum Geoedukacji. Jest to element Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.
Jak powiedziała dyrektor Geoparku Kielce, Elżbieta Czajkowska, cały projekt kosztować będzie ponad 32 mln zł i zostanie dofinansowany w 85 proc. z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. Centrum Geoedukacji jest najdroższą częścią Szlaku. Kosztować będzie ponad 19 mln zł. 

W czwartek podpisano umowę na budowę Centrum z wykonawcą - firmą Eiffage Budownictwo Mitex S.A., która wcześniej budowała m.in. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

W rezerwacie w ciągu roku zostanie wzniesiony budynek, a w nim część ekspozycyjna - Galeria Ziemi, część edukacyjna służąca dzieciom i młodzieży oraz centrum konferencyjne. Wystawy geologiczna mają być tam prezentowane w sposób nowatorski. Swoje miejsce znajdzie tam m.in. tetrapod z Zachełmia - pierwszy czworonóg, który wyszedł z wody. Zagospodarowany zostanie też teren wokół budynku, powstaną miejsca parkingowe oraz plac zabaw.

Centrum ma prezentować georóżnorodność regionu świętokrzyskiego w sposób przystępny i ciekawy, ma przekazywać wiedzę geologiczną laikom i przyciągać turystów, nie tylko z Polski. Będzie to centrum informacji o atrakcjach geologicznych regionu.

Kolejne elementy Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, to budowa centrum konferencyjnego i pawilonu wystawienniczego na terenie rezerwatu archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich oraz budowa infrastruktury przy obiektach geologicznych gminy Chęciny. Cały szlak, wiodący od Bałtowa poprzez Krzemionki, Nową Słupię, Święty Krzyż, pasmo Łysogór, Bukową Górę, Barczę, Zachełmie, gminę Miedziana Góra i Kielce do Chęcin, zostanie oznakowany.

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny powstanie do końca 2011 roku. Gmina Kielce realizuje projekt w partnerstwie z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, gminą Chęciny i Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

Wietrznia to kamieniołom, w którym wydobywano wapienie i dolomity. W obrębie rezerwatu obserwować można unikalny profil skał dewonu środkowego i górnego, udokumentowany znaleziskami gatunków fauny kopalnej. Wietrznia jest jednym z najważniejszych w Polsce stanowisk paleontologicznych dewonu górnego. Jest jednym z czterech rezerwatów geologicznych w Kielcach.

Region świętokrzyski jest wyjątkowo bogaty pod względem geologicznym i paleontologicznym. Na początku października odkrywcy ujawnili, że ślady dinozaurów, które odkryto w Górach Świętokrzyskich, pochodzą sprzed 250 mln lat i są starsze o 9 mln lat od najstarszych znanych pozostałości tych zwierząt. W styczniu naukowcy podali, że ślady najstarszych czworonogów odkryto w kamieniołomie w Zachełmiu koło Kielc. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.