PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie ośrodek edukacyjny dla dzieci niewidomych i niedowidzących

  • GK/gdansk.pl    16 sierpnia 2011 - 09:14
Powstanie ośrodek edukacyjny dla dzieci niewidomych i niedowidzących

1 września w budynku przy ul. Jagiellońskiej 11 w Gdańsku powstanie Ośrodek Wspierania Edukacyjnego Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Niedowidzącej.
Kształcenie dzieci niewidomych jest bardzo specjalistycznym działaniem. Większość z nich uczy się w szkołach i ośrodkach specjalnych, które tworzone są jednak dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną lub nielicznych ośrodkach dla tej grupy powołanych (Laski, Wrocław, Rabka). Część dzieci pozostaje w klasach integracyjnych.

Przekonani o potrzebie specjalistycznego wsparcia edukacyjnego dzieci niewidomych władze Gdańska podjęły starania uruchomienia placówki i rozpoczęcia programu budowy systemu zaspakajania potrzeb edukacyjnych tych dzieci.

W chwili obecnej dzieci niewidomych i słabowidzących (gdańszczan) oczekujących na pomoc jest: 27 – korzystających z pomocy Ośrodka Wczesnej Interwencji w Sobieszewie i 68 uczących się w szkołach (48 – korzystających z edukacji w klasach integracyjnych w szkołach masowych, 20 – uczących się w klasach ogólnych).

Od września tego roku władze miasta rozpoczną program kształcenia dla grupy dzieci niewidomych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz realizację zajęć rewalidacyjnych dla dzieci niewidomych pozostających w nauczaniu początkowym w klasach integracyjnych.

Do realizacji tego zadania zaproszone zostaną trzy organizacje pozarządowe – Związek Niewidomych, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, aby jako podmioty zrzeszające i wspierające rodziców dzieci niewidomych i słabowidzących współorganizowały budowanie systemu edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.