PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań bierze się za szkolnictwo zawodowe

  • JS    3 lutego 2017 - 21:48
Poznań bierze się za szkolnictwo zawodowe
Podpisanie porozumienia - prezes WIR i prezydent Poznania (fot. poznan.pl)

• Poznań wspiera szkolnictwo zawodowe.
• Prezydent Poznania podpisał porozumienie z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w sprawie rozwoju przedsiębiorczości i rzemiosła oraz poprawy warunków nauczania przedmiotów specjalistycznych.
- Nauczanie zawodowe było zaniedbywane, bo pojawiło się parcie na wyższe wykształcenie. Dużo osób z tytułem magistra ma trudności ze znalezieniem pracy, a brakuje nam specjalistów z fachem w ręku. Musimy przywrócić właściwe proporcje. Miasto wspólnie z rzemieślnikami będzie tworzyło dobre warunki dla młodzieży, która chce kształcić się w konkretnym zawodzie - deklaruje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Podpisane porozumienie zakłada promocję szkolnictwa zawodowego na wysokim poziomie oraz sprawną współpracę z biznesem w zakresie praktyk i rynku pracy. Określone w dokumencie kierunki mają być realizowane w oparciu o wykorzystanie dotychczasowych doświadczeń ze wspólnie realizowanych zadań, w tym z akcji "Szacun dla zawodowców".

Porozumienie podkreśla, że nauka w szkołach zawodowych ma być realizowana na dwóch poziomach: w szkole, gdzie uczeń zdobywa wiedzę oraz w warsztatach rzemieślniczych, gdzie jest pracownikiem i gdzie zdobywa doświadczenie.

- Myślę, że błędy, jakie popełniano przez lata, spychając kształcenie zawodowe do lamusa, należą już do przeszłości - podsumował Jerzy Bartnik, prezes WIR. - Przyszłość należy do zawodowców. Dzisiaj biznesmen, który chce inwestować w Poznaniu, nie pyta o dostęp do telefonów czy dróg, jak to kiedyś bywało, tylko o to, czy znajdzie tu fachowców do pracy.

Wstępne porozumienie parafował już w listopadzie 2016 Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Trudno byłoby wyobrazić sobie praktyki i zdobywanie szlifów w wielu zawodach, gdyby nie wspólne wysiłki nasze strategicznego partnera, jakim jest Wielkopolska Izba Rzemieślnicza - podkreślał wówczas Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dbamy i będziemy dbać o to, by młodzi ludzie mieli jak najlepsze warunki do nauki rozmaitych profesji, zdobycia pracy, a jeśli zechcą, także do dalszego kształcenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.