PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań dba o studentów zagranicznych

  • JL    30 listopada 2016 - 07:21
Poznań dba o studentów zagranicznych
70,7 proc. studentów zagranicznych czuje się w Poznaniu bezpiecznie. Fot. Pixabay.com

Poznań chce skuteczniej zachęcać obcokrajowców do studiowania w mieście. Ma to umożliwić specjalny zespół Study in Poznań. Pracują w nim reprezentanci wszystkich 25 uczelni poznańskich.
W Poznaniu studiuje ok. 116 tys. studentów, z czego ok. 4 tys. to studenci zagraniczni. Dlatego władze miasta wyszły z inicjatywą powołania zespołu, który będzie się troszczył o to, by studentom spoza Polski studiowało się w Poznaniu jak najlepiej.

– Cieszy nas, że wszystkie uczelnie odpowiedziały na zaproszenie miasta, by wprowadzić w zakresie naszej akademickiej współpracy pewne rozwiązania systemowe – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który przewodniczył spotkaniu. – Chodzi nie tylko o te dotyczące zapraszania zagranicznych studentów, ale także ich asymilacji kulturowej i integracji, na przykład pomocy w znajdowaniu zatrudnienia.

Miasto w ramach programu Akademicki i naukowy Poznań od kilku lat rozwija projekt „Study in Poznań”, czyli inicjatyw kierowanych do studentów zagranicznych. Projekt obejmuje zarówno projekty promocyjne, jak i działania mające na celu podniesienie jakości życia tych studentów, którzy już tam studiują. Spotkania zespołu odbywają się raz na kwartał, a każde z nich będzie poświęcone wybranemu aspektowi kształcenia.

W Poznaniu działa też portal Study in Poznan w języku angielskim, współtworzony przez uczelnie i prezentujący ofertę tych placówek dla studentów zagranicznych. Miasto regularnie bierze też udział w zagranicznych targach edukacyjnych wspólnie z uczelniami, współorganizuje imprezy integracyjne dla studentów spoza Polski i pomaga w znalezieniu stażu lub przyznaniu stypendium. Studenci mogą także uczestniczyć w życiu kulturalnym Poznania, ponieważ „Afisz”, czyli miesięczne zestawienie imprez kulturalnych w mieście, wychodzi także w języku angielskim.

W 2016 r. zrealizowano badanie opinii studentów zagranicznych przyjeżdżających na studia do Poznania. Respondenci pozytywnie ocenili łatwość załatwienia formalności na uczelni związanych z ich pobytem. Dla blisko połowy osób (45,1 proc.) okazało się to czynnością łatwą lub bardzo łatwą. Na trudności wskazało 23,8 proc. respondentów. Studenci wysoko oceniają możliwości, jakie zaoferowała im poznańska uczelnia. Interesujący program studiów, będący szansą na dobre wykształcenie, dobrze lub bardzo dobrze ocenia 65,9 proc. osób, przy ok. 10 proc. osób niezadowolonych. Jeszcze wyżej studenci oceniają szanse, jakie stworzyła im poznańska uczelnia na nawiązanie międzynarodowych przyjaźni.

Opinia na temat stosunku poznaniaków do obcokrajowców jest zróżnicowana. Niezadowolonych z tego aspektu jest ponad 35,4 proc. badanych, a 32,9 proc. wyraża zadowolenie. 31,7 proc. ocenia go średnio. 70,7 proc. zagranicznych studentów czuje się w Poznaniu bezpiecznie, a tylko 1,8 proc. odczuwało zdecydowany niepokój. Za atrakcyjne do życia miejsce Poznań uznało 77,4 proc. osób, a za zdecydowanie nieatrakcyjne 1,8 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.