PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań edukuje seniorów

  • JL    30 listopada 2016 - 06:59
Poznań edukuje seniorów
Poznań uruchomił program edukacji seniorów w zakresie bezpieczeństwa i pomocy medycznej. Fot. Pixabay.com

Rusza Poznańska Akademia Bezpieczeństwa. Pod tym szyldem od grudnia Poznań prowadzić będzie działania na rzecz edukacji osób starszych w zakresie bezpieczeństwa osobistego i zdrowotnego.
Na autorski projekt Centrum Inicjatyw Senioralnych (CIS) w Poznaniu złoży się m.in. cykl spotkań z seniorami, wydanie specjalnego informatora oraz przygotowanie filmowych spotów edukacyjnych.

Poznańska Akademia Bezpieczeństwa to kolejny projekt, którego zadaniem jest edukacja seniorów mieszkających w stolicy Wielkopolski. W poprzednim roku miasto za pośrednictwem CIS organizowało pod szyldem Poznańskiej Akademii Zdrowia działania w zakresie edukacji zdrowotnej i medycznej osób starszych, na które składały się cykliczne spotkania z lekarzami, dietetykami, fizjoterapeutami.

– Powołaniu Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa przyświecała myśl o potrzebie zintensyfikowanych, przemyślanych i wielowymiarowych działań na rzecz edukacji seniorów i seniorek w zakresie bezpieczeństwa osobistego oraz zdrowotnego. Media regularnie donoszą o kolejnych próbach oszustw najstarszych poznaniaków, sami seniorzy informują o próbach wyłudzeń, o telefonach z namowami zakupu, oszustach podających się za reprezentantów rodziny lub zawodów zaufania społecznego. Chcemy uwrażliwić zarówno seniorów, jak i ich otoczenie na potrzebę bliższego poznania swoich praw i odważnego wymagania, by były one respektowane – wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Na inaugurację działalności Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu przygotowano specjalny informator, w którym seniorzy i seniorki zapoznają się ze swoimi prawami, z możliwościami ich dochodzenia, a także z możliwościami ochrony swojego mienia. 29 listopada premierę miały również spoty edukacyjne emitowane w TVK Winogrady, w internecie i podczas spotkań z seniorami. Wydanie informatora i realizację spotów filmowych sfinansowano z pieniędzy miasta.

W ramach Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa w środowiskach seniorskich organizowane będą dwa rodzaje zajęć. Pierwsze, przygotowane przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Poznania, Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Komendę Miejską Policji, dotyczyć będą bezpieczeństwa osobistego. Obejmą zagadnienia związane z bezpieczeństwem w domu, na zakupach oraz pierwszą pomocą. Zajęcia te organizowane będą w poznańskich klubach seniora, w mniejszych grupach. Takich zajęć będzie ok. 60.

Drugi typ zajęć, organizowanych w ramach Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa, dotyczyć będzie pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Na pytanie, gdzie jej szukać, odpowiedzą przedstawiciele Wojewódzkiej Stacja Pogotowia Ratunkowego i Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.