PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: od poniedziałku rusza rekrutacja do miejskich przedszkoli

  • PAP/JS    18 lutego 2018 - 20:26
Poznań: od poniedziałku rusza rekrutacja do miejskich przedszkoli
Liczba miejsc dla dzieci będzie znacznie większa niż w latach ubiegłych (fot. pixabay.com)

Od poniedziałku (19 lutego) rozpoczyna się rekrutacja do poznańskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wnioski o przyjęcie dziecka można składać do 2 marca. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 22 marca.
  • Liczba miejsc dla dzieci będzie znacznie większa niż w latach ubiegłych.
  • Od września w Poznaniu działalność rozpocznie nowy zespół szkolno-przedszkolny na Umultowie.
  • W placówce ma się znaleźć 6 oddziałów przedszkolnych.

Jak tłumaczyła Anna Jarmuż z poznańskiego magistratu, od ub. roku miasto musi zapewnić miejsce w przedszkolu czterem rocznikom dzieci - 6-latkom, które są objęte obowiązkiem przedszkolnym, ale także wszystkim chętnym maluchom w wieku od 3 do 5 lat.

"Do nowych przepisów Poznań przygotowywał się od dawna. Już w roku szkolnym 2016/2017 zwiększono liczbę miejsc organizacyjnych o 500, a w kolejnym - o następne 300. W roku szkolnym 2017/2018 zaczęło działać nowe przedszkole na Strzeszynie, gdzie miejsce znalazło 250 dzieci. Wielu maluchom sfinansowano też pobyt w przedszkolach niepublicznych. Umowa z placówkami, które wygrały w konkursie będzie obowiązywać do 2019 r." - podkreśliła Jarmuż.

Jak dodała, wszystkie miejskie przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych zostały przygotowane w taki sposób, aby zapewnić opiekę wszystkim chętnym dzieciom. W nowym roku szkolnym do dyspozycji rodziców będzie aż 17 tys. 105 miejsc, w tym 14 tys. w przedszkolach samorządowych, 1,5 tys. w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, natomiast 1 tys. w przedszkolach publicznych prowadzonych przez inny organ. 605 miejsc będzie także w przedszkolach niepublicznych.

Jarmuż wskazała, że liczba miejsc dla dzieci będzie znacznie większa niż w latach ubiegłych. Przypomniała, że od września w Poznaniu działalność rozpocznie nowy zespół szkolno-przedszkolny na Umultowie. W placówce ma się znaleźć 6 oddziałów przedszkolnych.

"Aby zapisać dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole, należy wypełnić wniosek. Ten można znaleźć na stronie internetowej (http://www.nabor.pcss.pl/poznan i http://www.poznan.pl/oswiata/rekrutacja) lub otrzymać w sekretariacie przedszkola i szkoły. Wypełniając wniosek rodzic może wskazać trzy placówki - w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. Dokumenty składa jednak tylko w tej, którą wskazał jako pierwszego wyboru" - tłumaczyła Jarmuż.

O przyjęciu dziecka do przedszkola i oddziału przedszkolnego decydują kryteria wyboru. Według przyjętej w stolicy Wielkopolski punktacji, dzieci otrzymają punkty, jeżeli ich rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni w Poznaniu (20 pkt.), płacą w tym mieście podatki (20 pkt.), mają rodzeństwo w danym przedszkolu (50 pkt.), pochodzą z rodziny objętej nadzorem kuratora lub wsparciem asystenta rodziny (60 pkt.).

"Wprowadzono też punktację za wybór przedszkola. Jeśli rodzic wskazał placówkę jako pierwszej preferencji - dziecko dostanie 50 pkt., drugiej - 10 pkt. Punkty otrzyma też rodzeństwo, ubiegające się jednocześnie o przyjęcie do tej samej placówki (15 pkt.). Do tego dochodzą kryteria ustawowe: wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność dziecka; jego rodziców lub rodzeństwa; wychowywanie się w rodzinie zastępczej lub przez samotnego rodzica. Za każde z nich dziecko otrzyma 260 punktów" - wskazała Jarmuż.

Listy zakwalifikowanych kandydatów zostaną ogłoszone 22 marca. Do 26 marca z kolei rodzice będą mieli czas, by potwierdzić pisemnie wolę zapisu dziecka do danego przedszkola. Ostateczne wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 29 marca. Wtedy w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych wywieszone zostaną listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 30 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.