PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań, Wiśniewski: 6-latki, które pójdą do szkoły, będą mieć lepsze warunki do nauki niż ich rówieśnicy

  • PAP/AT    9 lutego 2016 - 16:10
Poznań, Wiśniewski: 6-latki, które pójdą do szkoły, będą mieć lepsze warunki do nauki niż ich rówieśnicy

Poznań jest dobrze przygotowany do tego, aby dzieci sześcioletnie przyjmować w murach szkoły - podkreślił zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski (fot.poznan.pl)

• Poznań hasłem "Mamo, tato! Chcę iść do szkoły" zachęca rodziców do posyłania sześciolatków do szkół.
• Akcja ma pokazać, że szkoły są bezpieczne i mają atrakcyjną ofertę zajęć pozalekcyjnych.
• Władze miasta chcą także pokazać, że poznańskie placówki są dobrze przygotowane na przyjęcie dzieci.
"Poznań jest już od lat dobrze przygotowany do tego, aby dzieci sześcioletnie przyjmować w murach szkoły" - podkreślił na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Dodał, że decyzja o posyłaniu dzieci sześcioletnich do szkół należy oczywiście do rodziców, ale akcja ma im uświadomić, że szkoły i oddziały przedszkolne w szkołach są bezpieczne i mają także bardzo atrakcyjną ofertę zajęć pozalekcyjnych.

"Warto podkreślić również, że dzieci które dzisiaj rozpoczną edukację jako dzieci sześcioletnie będą na pewno miały lepsze warunki do nauki niż ich rówieśnicy, którzy pozostaną w przedszkolach. Klasy będą mniej liczne, i późniejszy start w kolejny etap edukacji także będzie ułatwiony, czy to wybierając w przyszłości wymarzone gimnazjum, liceum czy uczelnię wyższą" - zaznaczył.

Czytaj też: Czy posłać sześciolatka do szkoły? Ekspert radzi

"Na spotkaniach z rodzicami będziemy też ich zachęcać, do tego, że jeżeli chcą z jakichś powodów odłożyć o rok obowiązek edukacji dzieci, to żeby chociaż rozważyli posłanie dziecka do oddziału przedszkolnego w szkołach, gdzie dziecko trafi do środowiska, z którym później i tak zwiąże się przez kilka najbliższych lat" - mówił Wiśniewski.

Czytaj też: Samorządy namawiają do wysyłania sześciolatków do szkół

Obecna na konferencji prasowej prodziekan Wydziału Studiów Stacjonarnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Kinga Kuszak podkreśliła, że w ostatnich kilku latach przeprowadzono wiele badań, które wskazywały, że dzieci sześcioletnie nie mają większych problemów z odnalezieniem się w nowej sytuacji i podołaniem szkolnym obowiązkom.

Czytaj też: Raport o sześciolatkach w szkołach: Ile pierwszych klas?

"Bardziej istotną kwestią jest to, czy te oczekiwania, które przed dzieckiem są ustawione, są adekwatne do ich możliwości, czy dziecko jest w stanie im sprostać. Badania pokazują, że dzieci sześcioletnie, które podejmują edukację w szkole bardzo dynamicznie się rozwijają i rzeczywiście przez trzyletni okres edukacji na etapie wczesnoszkolnym osiągają zakres wiedzy, kompetencji zbliżony, a czasem nawet przewyższający zakres umiejętności dzieci o rok starszych" - mówiła Kuszak.

Dodała, że jedną z największych obaw rodziców, którzy wahają się czy posłać dziecko wcześniej do szkoły jest strach o sferę emocjonalna dziecka. "Rzeczywiście jest to obszar najbardziej delikatny, najbardziej wymagający dojrzałości i gotowości dzieci" - wskazała Kuszak.KOMENTARZE (1)

  • qwert, 2016-02-10 20:52:37

    POłowę kasy na 6-latki POchłoną nagrody dla dyrektorów za POgonienie POłgłówków do malutkick sal z wysokimi stolikami i krzesłami, z jedną łazienką na 150 dzieci z wysokimi umywalkami bez papieru toaletowego i mydla. Za to dyrektorskie gabinety to Full wypas remontowane w każde ferie, obstawione wo...koło sprzętem elektr i monitoringiem przygotowanym do szybkiego kasowania nieobecności tychże biurw na lekcjach i tuszowania bójek uczniów oraz wypadków pozostawionych bez opieki uczniów.  rozwiń