PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań zyskał honorowego obywatela

  • PAP    29 czerwca 2011 - 15:35

Historyk, prof. Lech Trzeciakowski odebrał w środę tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.
Ceremonia wręczenia miała miejsce podczas uroczystej sesji rady miasta - zwoływanej w imieniny świętych Piotra i Pawła, patronów Poznania. Prof. Trzeciakowski specjalizuje się w dziejach Polski i Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem historii Wielkopolski i Poznania.

- Jestem głęboko wzruszony, to jest chwila niezwykła w moim życiu. Spoglądam na poczet wybitnych osobistości obdarzonych tym tytułem - to wielki zaszczyt znaleźć się w tym gronie. Rodzina moja od pokoleń jest związana z Poznaniem. Ukochanie mojego miasta było zaczątkiem moich zainteresowań jego przeszłością - powiedział prof. Lech Trzeciakowski, odbierając tytuł.

Czytaj też: Honorowe obywatelstwo Poznania dla prof. Lecha Trzeciakowskiego

Jak powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskiej rady miasta (oceń prezydenta), profesor jest człowiekiem, który w trudnych czasach nie wahał się dać świadectwo odwagi cywilnej. Wśród wychowanków prof. Trzeciakowskiego znalazł się m.in. Adam Michnik, który pod jego opieką skończył studia historyczne.

Przed wręczeniem tytułu odczytano list z podziękowaniem od Michnika. "W czasach, gdy tak wielu nie chciało mieć do czynienia z relegowanym z Uniwersytetu Warszawskiego studentem, pan żadnych wahań nie miał i postąpił wbrew intencjom ówczesnej władzy" - napisał Adam Michnik.

Lech Trzeciakowski jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Urodził się 24 grudnia 1931 w Poznaniu. Jest absolwentem Gimnazjum i Liceum Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1951 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Magisterium uzyskał w 1955 roku, w 1959 roku uzyskał doktorat, a w 1964 roku habilitował się. W 1973 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1981 roku profesora zwyczajnego.

Pełnił funkcję kierownika Zakładu Historii Kultury w Instytucie Historycznym, a następnie Zakładu Historii Polski XIX i XX wieku. W 1973 roku powołany został na stanowisko dyrektora Instytutu Zachodniego, które piastował do 1978 roku. W latach 1974-1978 kierował Zakładem Badań nad Polonią Zagraniczną Polskiej Akademii Nauk.

Od 2001 roku jest profesorem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Historii. Jest autorem około 400 artykułów publikowanych w Polsce i za granicą.

Czytaj też: Gdańsk wyróżnił o. L. Wiśniewskiego 

Jak oceniają specjaliści, twórczość naukową profesora Lecha Trzeciakowskiego cechuje staranna kwerenda źródłowa, wszechstronne opanowanie literatury światowej, łączenie analitycznego i syntetycznego punktu widzenia oraz nowatorskie spojrzenie na proces historyczny. Jest autorem 14 książek. Wygłaszał odczyty na wielu uniwersytetach, wypromował około 400 magistrów i 26 doktorów, w tym także z Brazylii i Niemiec.

Od 1973 roku jest członkiem Komisji UNESCO Polsko-Niemieckiej do Spraw Podręczników Szkolnych. Od 1985 roku jest członkiem Commission Internationale des Etudes Historiques Slaves, skupiającej najwybitniejszych znawców historii słowiańszczyzny. Pełnił w jej ramach funkcję sekretarza generalnego, wiceprezydenta, prezydenta, a obecnie dożywotnio prezydenta honorowego. Odznaczony został m.in. Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem Polonia Restituta.

Wśród dotychczasowych laureatów tytułu Honorowego Obywatela Miasta Poznania znaleźli się m.in. Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.