PARTNER PORTALU
 • BGK

Praca nauczyciela: pensje powyżej średniej, dodatki i imponujące urlopy

 • money.pl    14 października 2014 - 20:25
Praca nauczyciela: pensje powyżej średniej, dodatki i imponujące urlopy

Wynagrodzenia nauczycieli bez tajemnic. Sprawdźcie, ile tak naprawdę zarabiają i jak zmniejszą się przyznawane im dodatki w najbliższych latach.
Jak pisze money.pl, w szkołach publicznych płace naliczane są na podstawie zasad zapisanych w Karcie nauczyciela. Wynagrodzenie nauczycieli składa się zatem z czterech elementów:

- wynagrodzenia zasadniczego; dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;

- wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;

- nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i niektórych dodatków socjalnych.

Czytaj też: "Solidarność": MEN przeznaczyło za mało pieniędzy na nagrody dla nauczycieli

Ponadto nauczyciele, którzy pracują na zasadach określonych w Karcie upoważnieni są też do trzynastej pensji. Związkowcy skarżą się na zamrożenie płac po 2012 r., ale MEN odpiera te zarzuty podkreślając, że podwyżki w poprzednich latach spowodowały, że jako grupa zawodowa zarabiają średnio więcej niż wiele pozostałych grup.

Czytaj też: Polskiego nauczyciela obraz własny

Średnia pensja nauczycielska to 4233 zł (brutto) w szkole publicznej, aż o 34 proc. więcej niż w prywatnej placówce (3152 zł brutto). Takie dane podaje GUS. To dane dla ogółu pedagogów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, bez nauczycieli kształcenia zawodowego. W badaniu GUS uwzględniono dodatkowe przychody z trzynastek, której nie otrzymują zazwyczaj zatrudnieni w prywatnych placówkach. Tymczasem średnia krajowa pensja wynosi 3976 zł brutto.

Czytaj też: Polski nauczyciel: 42-letnia kobieta z zamiłowaniem do nauczania

Zgodnie z Kartą, czynnikami kształtującymi wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli są: stopień awansu zawodowego, kwalifikacje i wymiar zajęć obowiązkowych. Do tego dochodzą dodatki, zależne od: czasu zatrudnienia, jakości pracy, wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, stanowiska lub funkcji oraz ewentualnych trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

A oto średnie zarobki brutto na poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli:

- nauczyciel stażysta
2 717,59 zł (100 proc. kwoty bazowej)

- nauczyciel kontraktowy
3 016,52 zł (111 proc. kwoty bazowej)

- nauczyciel mianowany
3 913,33 zł (144 proc. kwoty bazowej)

- nauczyciel dyplomowany
5 000,37 zł (184 proc. kwoty bazowej)

Cały artykuł w PulsieHR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (21)

 • analizer samorzadowy, 2017-09-08 22:50:26

  Do Nauczyciel : Zmień pracę, wieź kredyt i naucz się matematyki. Jeśli jest napisane w ustawie, że minimalne wynagrodzenie dla nauczyciela dyplomowanego minimum 5000 zł za 1/1 etatu to tak jest, jeśli masz 4/9 etatu to masz 2400 zł - Capiszi.
 • Nauczyciel , 2017-09-08 20:35:01

  Jestem nauczycielem dyplomowanym i nie zarabiam 5000 tysięcy brutto. Nie wiedziałam takich pieniędzy na papierze nawet. Podajecie kwoty chyba z wyższych lub prywatnych uczelni. Ledwo można przeżyć za pensję nauczyciela. Bo mamy 2400 zl . Przestańcie pisać bzdury. Do tego w dobie reformy straciliśmy ...godziny i żeby mieć etat musimy pracować w kilku szkołach. Ja obecnie pracuje w 4. Oczywiście jeżdżę na swój koszt.  rozwiń
 • Błekitna, 2016-06-28 07:46:39

  Do obywatel: Jeśli czyta się tylko "prasę" internetową, to naprawdę można się zdenerwować. Sądząc po słownictwie- nauczycielem nie jesteś, co mnie bardzo cieszy, bo i argumentacja bardzo emocjonalna. Dziecko, najpierw się dowiedz- czyli poczytaj coś więcej i przynajmniej na różnych portala...ch, sformułuj swoje zdanie oparte o obiektywną ocenę faktów, a dopiero potem pisz. W ten sposób krzywdzisz wielu ludzi, tych dobrych i pracujących rzetelnie. Życzę ostudzenia emocji.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: