Praca nauczyciela: pensje powyżej średniej, dodatki i imponujące urlopy

Wynagrodzenia nauczycieli bez tajemnic. Sprawdźcie, ile tak naprawdę zarabiają i jak zmniejszą się przyznawane im dodatki w najbliższych latach.
Praca nauczyciela: pensje powyżej średniej, dodatki i imponujące urlopy

Jak pisze money.pl, w szkołach publicznych płace naliczane są na podstawie zasad zapisanych w Karcie nauczyciela. Wynagrodzenie nauczycieli składa się zatem z czterech elementów:

- wynagrodzenia zasadniczego; dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;

- wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;

- nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i niektórych dodatków socjalnych.

Czytaj też: "Solidarność": MEN przeznaczyło za mało pieniędzy na nagrody dla nauczycieli

Ponadto nauczyciele, którzy pracują na zasadach określonych w Karcie upoważnieni są też do trzynastej pensji. Związkowcy skarżą się na zamrożenie płac po 2012 r., ale MEN odpiera te zarzuty podkreślając, że podwyżki w poprzednich latach spowodowały, że jako grupa zawodowa zarabiają średnio więcej niż wiele pozostałych grup.

Czytaj też: Polskiego nauczyciela obraz własny

Średnia pensja nauczycielska to 4233 zł (brutto) w szkole publicznej, aż o 34 proc. więcej niż w prywatnej placówce (3152 zł brutto). Takie dane podaje GUS. To dane dla ogółu pedagogów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, bez nauczycieli kształcenia zawodowego. W badaniu GUS uwzględniono dodatkowe przychody z trzynastek, której nie otrzymują zazwyczaj zatrudnieni w prywatnych placówkach. Tymczasem średnia krajowa pensja wynosi 3976 zł brutto.

Czytaj też: Polski nauczyciel: 42-letnia kobieta z zamiłowaniem do nauczania

Zgodnie z Kartą, czynnikami kształtującymi wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli są: stopień awansu zawodowego, kwalifikacje i wymiar zajęć obowiązkowych. Do tego dochodzą dodatki, zależne od: czasu zatrudnienia, jakości pracy, wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, stanowiska lub funkcji oraz ewentualnych trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

A oto średnie zarobki brutto na poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli:

- nauczyciel stażysta
2 717,59 zł (100 proc. kwoty bazowej)

- nauczyciel kontraktowy
3 016,52 zł (111 proc. kwoty bazowej)

- nauczyciel mianowany
3 913,33 zł (144 proc. kwoty bazowej)

- nauczyciel dyplomowany
5 000,37 zł (184 proc. kwoty bazowej)

Cały artykuł w PulsieHR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (19)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do obywatel: Jeśli czyta się tylko "prasę" internetową, to naprawdę można się zdenerwować. Sądząc po słownictwie- nauczycielem nie jesteś, co mnie bardzo cieszy, bo i argumentacja bardzo emocjonalna. Dziecko, najpierw się dowiedz- czyli poczytaj coś więcej i przynajmniej na różnych portala...ch, sformułuj swoje zdanie oparte o obiektywną ocenę faktów, a dopiero potem pisz. W ten sposób krzywdzisz wielu ludzi, tych dobrych i pracujących rzetelnie. Życzę ostudzenia emocji. rozwiń

Błekitna, 2016-06-28 07:46:39 odpowiedz

otega@neostrada.pl: Ale chyba powinno to dotyczyć każdej grupy zawodowej, bez wyjątku.

o. A. , 2016-06-28 06:30:52 odpowiedz

Ile życzy sobie biurwa obsługująca jednocześnie 30 wyjących, wrzeszczących i agresywnych petentów przez 5 godzin dziennie bez minutki przerwy.

przedszkole, 2014-11-01 18:48:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE