PARTNER PORTALU
  • BGK

Praca w szkołach artystycznych. Resort kultury wydał nowe rozporządzenie

  • KDS    7 marca 2018 - 13:40
Praca w szkołach artystycznych. Resort kultury wydał nowe rozporządzenie
Resort wskazuje też, że rozporządzenie powinno wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (fot.pixabay.com)

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia określającego kwalifikacje, jakie powinni posiadać nauczyciele pracujący w szkołach artystycznych, placówkach kształcenia artystycznego czy doskonalenia nauczycieli.
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych, placówek kształcenia artystycznego i placówek doskonalenia nauczycieli. 
  • Dokument dla osób zainteresowanych pracą w tego typu placówkach, wprowadza m.in. dodatkowy wymóg do spełnienia.
  • Nowe przepisy mają pomóc w dokładniejszej selekcji potencjalnych kandydatów do stanowiska nauczyciela. 

Jak informuje MKiDN, wydanie nowego dokumentu jest konieczne, by zachować spójności z systemem kształcenia ogólnego. Głównie chodzi to o regulacje zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. poz. 1575), które weszło w życie w związku z przyjęciem ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949). 

Główną zmianą, jaka została w nim zawarta jest odstąpienie od uznawania kwalifikacji do nauczania na podstawie nabycia niezbędnej wiedzy merytorycznej w zakresie nauczanego przedmiotu lub w zakresie rodzaju prowadzonych zajęć przez absolwenta uczelni artystycznej na kierunku lub specjalności studiów innym (innej) niż zgodny (zgodna) z tym przedmiotem lub rodzajem zajęć. W ostatnich latach z tego względu do resortu kultury wpływało wiele wniosków o zezwolenie na zatrudnienie nauczyciela nie posiadającego odpowiednich kwalifikacji.

Pełną treść rozporządzenia i uzasadnienia zamieściliśmy w dziale multimedia. 

- Tego rodzaju klauzula powodowała niejasności w dostępie do zawodu nauczyciela szkoły artystycznej. Nabycie wiedzy musiało zostać arbitralnie potwierdzone przez dyrektora szkoły artystycznej i nie było obwarowane żadnymi ramami prawnymi. Skutkowało to w licznych  przypadkach znaczącym obniżeniem jakości kształcenia, stwierdzanym w toku sprawowanego przez ministra nadzoru pedagogicznego - wyjaśniają w uzasadnieniu autorzy projektu rozporządzenia. 

Jednocześnie resort wprowadza dodatkowy wymóg do spełnienia. Osoby zainteresowane pracą w tego typu placówkach będą musiały posiadać dyplom ukończenia ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia lub szkoły muzycznej II stopnia.

Czytaj więcej: ZNP o podwyżkach nauczycieli. Jak te kwoty mają się do premii minister Zalewskiej?

- Powyższe rozwiązanie zagwarantuje przede wszystkim wieloaspektowe przygotowanie przyszłych nauczycieli do pracy z uczniem szkoły muzycznej, które jest konieczne dla przekazania mu pełnej wiedzy i wykształcenia pożądanych umiejętności - czytamy w uzasadnieniu.

Resort wskazuje też, że rozporządzenie powinno wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. - Jest to podyktowane koniecznością pilnego dostosowania statusu prawnego kandydatów na stanowisko nauczyciela szkoły artystycznej z uregulowaniami MEN w zakresie kształcenia ogólnego - wyjaśniają autorzy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.