PARTNER PORTALU
 • BGK

Prace domowe naruszają prawa ucznia

 • PAP/AT    24 marca 2017 - 07:44
Prace domowe naruszają prawa ucznia
Uczniowie są przemęczeni, zniechęceni do zajęć szkolnych, nie mają możliwości odpoczynku oraz szans na realizowanie i rozwijanie pasji - informuje Marek Michalak (fot.pixabay.com)

Zbyt wiele prac domowych zadawanych dzieciom przez nauczycieli do domu narusza ich prawo do wypoczynku i zabawy - twierdzi Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka.
• Według Rzecznika Praw Dziecka zadawanie zbyt wielu prac domowych uczniom narusza ich prawo do wypoczynku i zabawy.

• Stanowi także ingerencję szkoły w życie prywatne rodzin, bo pośrednio wpływa na ich rozkład dnia - dodał w piśmie kierowanym do MEN.

• Jak pisze Michalak, nauczyciele nie mają świadomości niekorzystnych aspektów prac domowych oraz małej skuteczności tej metody pracy

RPD Marek Michalak twierdzi, że do jego biura zgłaszają się dzieci i ich rodzice ze skargami na nadmiar zadawanych prac domowych. "Uczniowie są przemęczeni, zniechęceni do zajęć szkolnych, nie mają możliwości odpoczynku oraz szans na realizowanie i rozwijanie pasji. Nauczyciel zadający obszerną pracę domową zwykle nie wie o pracach zadawanych z innych przedmiotów, czego efektem jest wielogodzinne spędzanie czasu przeznaczonego na odpoczynek, na nauce - nawet do późnych godzin wieczornych" - uważa rzecznik.

Powołuje się na badania nad efektywnością nauczania w klasach IV-VI przeprowadzone w 2015 r. przez Instytut Badań Edukacyjnych, gdzie przedstawiono argumenty zarówno za pracami domowymi, jak i przeciw. Utrwalenie wiedzy, lepsze przyswojenie materiału, samodyscyplina, organizacja czasu pracy - to argumenty zwolenników prac domowych; zmęczenie, utrata zainteresowania nauką i mało czasu wolnego - wskazują ich przeciwnicy.

Czytaj też: Reforma oświaty, samorządowcy: Nie zostały jeszcze pokazane koszty dla samorządów

Autorzy badania podnoszą również, że zadawanie prac domowych może być źródłem konfliktów w rodzinie, bo rodzice często ingerują w odrabianie zadań domowych.

Tymczasem - jak podaje rzecznik - z badań wynika, iż zdecydowana większość nauczycieli języka polskiego i matematyki nie wyobraża sobie efektywnego nauczania bez zadawania prac domowych uczniom. Zarówno według deklaracji nauczycieli, jak i uczniów klas VI (przebadanych przez Instytut Badań Edukacyjnych), przeciętny czas przeznaczany na wykonanie pracy domowej wynosi pół godziny z polskiego i tyle samo z matematyki. Oznacza to, że tylko na zadania z tych dwóch przedmiotów uczeń w ciągu tygodnia musi poświęcić około 4-5 godzin.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (29)

 • MrDo, 2018-03-18 23:58:12

  Nie jest normalne to co dzieję się dziś w szkole. Smutne natomiast o wiele bardziej jest to, że nie ma ludzi, którzy chcieli by to realnie zmienić. Jest dużo osób, które narzekają, ale czy na wywiadówce znajdą się takie, które wystąpią przeciw systemowi? - Nie. Osoba, która wyrazi głośno swoje opini...e jest od razu spychana na margines i cierpi także jej dziecko, a pozostali rodzicie siedzą cicho, żeby mieć święty spokój. I tyle. narzekanie nic nie da.  rozwiń
 • MrDo, 2018-03-18 23:51:27

  Pensum (pełny etat!) nauczyciela to 18 godzin.
 • Zenek, 2018-02-14 00:15:57

  Do Przychylna nauczycielom z: Co za bzdury, Którzy nauczyciele pracują 20 godzin? Chyba Ci, którzy mają pół etatu. Etat nauczyciela to 40h w tygodniu