PARTNER PORTALU
 • BGK

Pracownicy zdecydują o losie radomskiego przedszkola

 • PAP    10 stycznia 2012 - 15:54
Pracownicy zdecydują o losie radomskiego przedszkola

Dyrektorzy i pracownicy radomskich przedszkoli będą sami decydować o przekształceniu przedszkola w placówkę niepubliczną. Tylko oni, a nie inne zainteresowane podmioty, będą mogli prowadzić przekształconą placówkę - zdecydował we wtorek prezydent Radomia.
Jak poinformowała Ryszarda Kitowska z zespołu prasowego radomskiego magistratu, prezydent (zabierz głos/oceń prezydenta) zmodyfikował nieco propozycję specjalnego zespołu ds. reorganizacji placówek oświatowo-wychowawczych. Zespół proponował, że w pierwszym roku tzw. uspołecznienia przedszkoli przejmowaliby je pracownicy placówek, a w następnych - wszyscy inni zainteresowani. Plany władz miasta spowodowały protest rodziców zaniepokojonych, że na skutek prywatyzacji i przejęcia przedszkoli przez obce osoby mogłaby wzrosnąć odpłatność za przedszkola.

Czytaj też: Opłata za przedszkole w sądzie

Kitowska powiedziała, że prezydent pozostawia do decyzji dyrekcji oraz pracowników możliwości wyboru, czy chcą skorzystać z możliwości przekształcenia przedszkola w placówkę niepubliczną.

- Prezydent zdecydował, że z możliwości prowadzenia przedszkoli jako placówek niepublicznych mogliby skorzystać wyłącznie jej dotychczasowi pracownicy oraz dyrekcja - wyjaśniła Kitowska. Dodała, że władze Radomia mają nadzieję, że chętnych nie zabraknie.

Władze Radomia planują prywatyzację 18 z 22 przedszkoli. Takie rozwiązanie miałoby - według nich - dać miastu oszczędności rzędu 5,5 mln zł.

Gmina przekazywałby dotację na każde dziecko w przedszkolu niepublicznym w wysokości 80 proc. ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym w przeliczeniu na jedno dziecko. Nowo powstałe przedszkola funkcjonowałyby w dotychczasowych obiektach, użyczonych w bezpłatne użytkowanie na 10 lat z możliwością przedłużenia umowy. Budynki, tereny oraz wyposażenie byłyby przeznaczone na działalność przedszkolną, ale majątek pozostałby własnością miasta. Podmiot przejmujący przedszkole zobowiązany byłby do stosowania zasad odpłatności za korzystanie z przedszkola niepublicznego w wysokości obowiązującej dla przedszkoli publicznych.

Dyrektorka jednego z radomskich przedszkoli jest zadowolona ze zmiany stanowiska prezydenta.

- Ważne, że nie będziemy do niczego zmuszani, a sami będziemy decydować o ewentualnym przekształceniu. Taka decyzja będzie wspólną decyzją pracowników, dyrekcji i rodziców dzieci - powiedziała dyrektorka przedszkola.

Wśród przedstawionych propozycji zmian w radomskiej oświacie jest m.in. połączenie dwóch szkół ponadgimnazjalnych oraz likwidacja gimnazjum i jednej z podstawówek. Władze Radomia przymierzają się również do przekształcenia działającego od prawie 60 lat Młodzieżowego Domu Kultury z placówki oświatowej w placówkę kultury. Według wiceprezydenta Ryszarda Fałka zatrudnienie w nim instruktorów, a nie nauczycieli pracujących zgodnie z Kartą Nauczyciela, dałoby oszczędności rzędu 1 mln zł.

Według wiceprezydenta w sumie proponowane zmiany w oświacie mogą dać miastu 9 mln zł oszczędności. Jego zdaniem są one niezbędne, bo do subwencji oświatowej miasto musi dołożyć ponad 100 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Ideal, 2012-01-12 00:05:12

  Jak obiecywali,tak będzie.Z deklaracji trzeba się wywiązywać,prawdaż?
 • Ojatwo, 2012-01-11 22:18:12

  obiecywali, że na zawsze, że nigdy nie oddają placówek w obce ręce. i co teraz o tym wszystkim myśleć?
 • podpisałem, 2012-01-11 21:19:16

  Jeżeli miasto zyska, to kto straci?