PARTNER PORTALU
  • BGK

Praktyczne szkolenia z OZE dla śląskich uczniów

  • ZWI    17 grudnia 2012 - 16:09
Praktyczne szkolenia z OZE dla śląskich uczniów

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum i Zespół Szkół Łączności w Katowicach podpisały porozumienie o współpracy dydaktycznej w zakresie kształcenia uczniów - przyszłych techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. To pierwsze tego typu porozumienie na Śląsku.
W przyszłym roku szkolnym młodzież śląskiej „łącznościówki", która w przyszłości będzie wykonywać zawód technika - instalatora urządzeń OZE, zyska możliwość praktycznych szkoleń i pogłębiania wiedzy o ekologicznych źródłach energii w specjalistycznych laboratoriach Euro-Centrum. 

Zespół Szkół Łączności w Katowicach jest jedną z pierwszych w kraju, która uruchomiła kierunek - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W ramach współpracy, Euro-Centrum udostępni bazę laboratoryjną i zapewni obsługę dydaktyczną wraz z zajęciami praktycznymi i pracowniami zawodowymi. Młodzież będzie mogła korzystać z doświadczeń Parku Naukowo-Technologicznego we wdrażaniu technologii i systemów energooszczędnych, a także uczyć się praktycznego ich wykorzystania i obsługi. Na potrzeby zajęć przeznaczone będą pracownie warsztatowe Centrum Szkoleniowego Nowoczesnych Technik Grzewczych, w tym m.in. Pracownia Szkoleniowa Kotłów Centralnego Ogrzewania oraz Centrum Testowania Systemów Solarnych.

Uczniowie zdobędą w EC umiejętności praktyczne m.in. w pracy instalatorskiej i technologii eksploatacji nowoczesnych systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Powierzchnia laboratoryjna Parku powstała w związku z projektem pn. „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum- rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł", realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W Centrum Testowania Systemów Solarnych udostępniane są najnowocześniejsze techniki sprawdzania jakości i parametrów kolektorów słonecznych - coraz bardziej popularnego źródła energii z grupy OZE. Laboratorium w Euro-Centrum należy do najlepszych w Europie i jest skonstruowana na bazie symulatora natężenia promieniowania słonecznego - składa się z pola 8 lamp, sztucznego nieba, układu wentylacyjnego, termostatu, czujników temperatury, urządzenia do generowania danych.

Urządzenie przeznaczone jest do badania sprawności kolektorów słonecznych wykorzystujących mieszaninę wody i glikolu jako nośnik ciepła. Jego bezpośrednim zadaniem jest pomiar wydajności kolektorów solarno-termicznych. Unikatową cechą zainstalowanego sprzętu jest możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia lamp w stosunku do badanej powierzchni, co podnosi jakość prowadzonego badania i wpływa na jego powtarzalność. Laboratorium w specjalistyczną aparaturę wyposażył jeden z wiodących ośrodków rozwijających technologie solarne - niemiecka firma PSE AG z Freiburga.

Współpraca z Zespołem Szkół Łączności w Katowicach jest rozszerzeniem skali działalności edukacyjnej Parku Naukowo-Technologicznego, tym razem skoncentrowanej na wsparciu edukacji przyszłych kadr działających w biznesie i dla biznesu związanego z nowoczesnymi technologiami.

Park aktywnie uczestniczy w procesie kształcenia przyszłych inżynierów, współpracując ze studentami kierunków technicznych i uczniami szkół średnich. W tym celu udostępnia profesjonalne pracownie szkoleniowe, przeznaczone m.in. dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie projektowania, instalacji i obsługi urządzeń oraz systemów wykorzystujących OZE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.