PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 64,5 mln zł dla Poznania na kształcenie

  • JS    2 marca 2017 - 20:41
Prawie 64,5 mln zł dla Poznania na kształcenie
Poznań poprawi jakość i efekty kształcenia w 50 zawodach (fot. pixabay)

• Niemal 64,5 mln zł dofinansowania w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) otrzyma Poznań na realizację sześciu projektów dotyczących kształcenia i polityki społecznej, zaplanowanych na najbliższe trzy lata.
• Najwięcej pieniędzy, bo ponad 33,7 mln zł otrzymają projekty dotyczące kształcenia zawodowego.
Unijne środki stanowią od 85 do 95 proc. wartości zgłoszonych przez Poznań do dofinansowania projektów. Niemal 60 mln zł z przyznanych dotacji to pieniądze przeznaczone na projekty realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania.

Jak informuje Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Zarząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował, że w przyszłym roku szkolnym kwotą 15,17 mln zł dofinansuje doposażenie 23 szkół zawodowych i techników Metropolii Poznań, by poprawić  jakość i efekty kształcenia w 50 zawodach oraz umożliwić dopasowanie absolwentów do rynku pracy. 

Ponad 16,8 mln zł ma zasilić projekt, który realizowany będzie od maja tego roku do czerwca przyszłego roku, polegający na doposażeniu pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) przy ul. Jawornickiej 1 oraz budynku Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Grunwaldzkiej 200 w Poznaniu. 

Ponad 1,7 mln zł trafi do miasta na realizację projektu "Inteligentne kwalifikacje zawodowe". To szkolenia w CKZiU Poznań dla ponad 400 beneficjentów z terenu Metropolii Poznań i ponad 20 nauczycieli prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne. Odbywać się ona mają przez dwa lata, od września przyszłego roku.

Ponad 12,7 mln zł dostanie Poznań na poprawę dostępu do usług społecznych, wspierających rodzinę i rodzinną pieczę zastępczą na terenie Metropolii Poznań. Projekt ten realizowany jest do 1 marca i potrwa do końca lutego 2020 roku. Skierowany jest do rodzin biologicznych i zastępczych zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

1 marca rozpoczęła się realizacja innego projektu, który otrzyma dofinansowanie z WRPO. Ponad 13,3 mln zł zasili realizację kompleksowego  wsparcia uczniów gimnazjów Metropolii Poznań w wyborze optymalnych ścieżek edukacyjnych i zawodowych, czyli projektu "Gimnazjalista z pasją". Jego zakończenie przewidziano na koniec 2019 roku. Projekt, opracowany na podstawie diagnozy odnoszącej się do potrzeb każdej z 80 uczestniczących w nim szkół, jest skierowany do społeczności uczniowskiej i nauczycielskiej. Ma podnieść wiedzę i kompetencje kluczowe uczniów dzięki wszechstronnemu wsparciu oraz polepszeniu jakości procesu nauczania i warunków, osiągniętemu przez podwyższenie wiedzy i kompetencji nauczycieli oraz doposażenie pracowni przyrodniczych i matematycznych.

Również z początkiem marca rozpoczęła się realizacja programu "Stawiam na rozwój", który ma zaowocować podniesieniem wiedzy i kompetencji uczniów oraz nauczycieli poznańskich szkół podstawowych. Na działania, które mają potrwać do końca sierpnia 2019 roku, Poznań otrzymał dotację  sięgającą niemal 4,7 mln zł. W 15 szkołach podstawowych o najniższych wynikach edukacyjnych doposażone zostaną pracownie przedmiotowe, odbędą się szkolenia dla nauczycieli podnoszących kwalifikacje zawodowe, a także zajęcia wyrównawcze,  rozwojowe, kompensacyjne i rozwijające talenty dla uczniów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.