PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo do prywatności na lekcjach

  • GK    6 grudnia 2011 - 12:17
Prawo do prywatności na lekcjach

Program „Twoje dane – twoja sprawa” to poszerzenie oferty edukacyjnej szkół podstawowych i gimnazjów o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.
Jednym z jego etapów jest przeszkolenie i wyposażenie kadry pedagogicznej szkół w pakiety edukacyjne zawierające m.in. skrypty informacyjne dotyczące zasad ochrony danych osobowych, scenariusze lekcji i prezentacje multimedialne.

Cele programu zgodne są z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

Realizacja programu wymaga aktywnego zaangażowania samorządowego ośrodka doskonalenia zawodowego nauczycieli, któremu – według właściwości – podlega konkretna szkoła zainteresowana udziałem.

Każda placówka chcąca wziąć udział w programie powinna zgłosić się do właściwego według miejsca działalności szkoły, ośrodka doskonalenia zawodowego nauczycieli i poinformować go o chęci przystąpienia do programu edukacyjnego. Jeśli ośrodek wcześniej nie podjął decyzji o udziale w programie, powinien skontaktować się z Biurem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub Gliwickim Ośrodkiem Metodycznym w Gliwicach (zabierz głos/oceń prezydenta), przesłać kartę zgłoszenia wraz z informacją o akceptacji regulaminu uczestnictwa i podpisać porozumienie o współpracy z GOM (realizatorem programu). Od tego momentu placówka doskonalenia nauczycieli, która przystąpiła do programu, określana jest mianem Lidera Regionalnego.

Realizacja programu odbywa się dwuetapowo. Pierwszy etap zakłada utworzenie bazy liderów programu spośród konsultantów i doradców metodycznych skupionych w samorządowych ośrodkach doskonalenia nauczycieli, którzy zgłosili swój udział w programie oraz nieodpłatne przeszkolenie ich przez trenerów.

Drugim etapem będzie wdrożenie programu do szkół podstawowych i gimnazjów z terenów objętych wsparciem przez samorządowe ośrodki. Na tym etapie prowadzone będą m.in. szkolenia nauczycieli prowadzone przez liderów. Ich konsekwencją będzie wprowadzenie przez kadrę pedagogiczną treści związanych z tematyką ochrony danych osobowych i prawem do prywatności podczas zajęć edukacyjnych z uczniami lub opracowanie zajęć pozalekcyjnych o tej tematyce. Przedmiotowe treści będą przekazywane uczniom zarówno podczas lekcji wychowawczych, jak i lekcji przedmiotów ogólnokształcących.

Na szczegółowe pytania zainteresowanych odpowiada Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (tel. 22, 860 70 12, e-mail: desiwm@giodo.gov.pl) i Gliwicki Ośrodek Metodyczny (tel. 32, 302 19 90 w. 25, e-mail: sekretariat@gliwice.pl).

Zgłoszenia placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz szkół do udziału w programie, należy składać do 20 grudnia 2011 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.