PARTNER PORTALU
 • BGK

Prawo oświatowe likwidacja gimnazjów: samorządy zebrały postulaty i pretensje

 • MN    26 października 2016 - 16:44
Prawo oświatowe likwidacja gimnazjów: samorządy zebrały postulaty i pretensje
Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 września 2017 r. (fot. fotolia)

• Jednym z planowanych projektów ustaw zmieniających system oświaty będzie prawo oświatowe.
• Dokument, przedstawiający m.in. zapisy dotyczące wychowania przedszkolnego i zarządzania placówkami oświatowymi, w połowie września trafił do konsultacji.
• Swoją ocenę na ten temat przedstawiła strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jest negatywna.
- Strona samorządowa, po zapoznaniu się z udzielonymi podczas posiedzeń Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziami na wniesione postulaty i uwagi, podtrzymuje swoje stanowisko i negatywnie opiniuje dwa przedłożone projekty ustaw: Prawo oświatowe i przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe – czytamy w opinii z 26 października.

W dokumencie sygnowanym przez Marka Olszewskiego, współprzewodniczącego KWRiST ze strony samorządowej, czytamy o szeregu powodów, dla których wydano negatywną opinię.

Jednym z problemów jest brak czasu na przeprowadzenie lokalnych kampanii informacyjnych dla uczniów i ich rodziców, dotyczących projektowanych zmian oraz na konsultowanie projektu nowej sieci szkół. Strona samorządowa zwraca też uwagę na brak projektów aktów wykonawczych, niezbędnych do przeprowadzenia zmian zaproponowanych w analizowanych projektach ustaw.

Innym powodem negatywnej oceny jest brak projektu ustawy o finansowaniu oświaty, a także brak w projekcie budżetu państwa środków na pokrycie wydatków koniecznych do wdrożenia nowej struktury związanej m.in. ze zmianami kadrowymi i realizacji przez administrację samorządową zadań związanych z wdrażaniem proponowanej reformy.

Zobacz projekt ustawy prawo oświatowe

W dokumencie zwrócono też uwagę na problem. kumulacji trzech roczników kalendarzowych w roku szkolnym 2019/2020 oraz niejasności w zakresie organizacji kształcenia zawodowego czy szkolenia sportowego dzieci.

- Jednocześnie strona samorządowa ponawia negatywną opinię dotyczącą poszerzenia uprawnień kuratora oświaty w zakresie kształtowania sieci szkolnej i arkuszy organizacyjnych placówek oświatowych, co narusza zasadę pomocniczości i odbiera samorządom prawo decydowania o sposobie wykonywania zadań własnych w ramach regulacji ustawowych – czytamy w podsumowaniu. 

Opinia strony samorządowej KWRiST dostępna w załączniku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (9)

 • joanna, 2016-11-08 10:27:55

  Do nie pij teraz sam: Masz racje układów do potęgi n.........
 • Ania, 2016-11-02 08:17:26

  Do nie pij teraz sam: Komu takie bzdury wciskasz? Gminy pozbyłyby się szkół w jednej chwili, tylko wtedy kto płaciłby pensje nauczycielom, gdzie we wrześniu kończy się subwencja i samorządy za resztę roku płacą n-lom z gminnej czy miejskiej kasy. Wszystkie remonty, wyposażwenie co do złotówki na gło...wie samorządów.N-li przyjmują dyrektorzy szkół, co musi być zgodne z przygotowaniem do określonego przedmiotu.  rozwiń
 • nie pij teraz sam, 2016-10-28 10:34:42

  Do w.potega@neostrada.pl: Nie do końca się z tym zgodzę. Uważam, że kompetencje samorządów należy ograniczyć, gdyż jest to źródłem wielu patologii w szkołach, a przede wszystkim potężnego nepotyzmu i lokalnych układów. Mam z tym osobiste przykre doświadczenia - widzę jak zwalniani z pracy są wielole...tni wartościowi nauczyciele, a zatrudniani koledzy burmistrza. Gdyby kuratorium stało się pośrednikiem przekazującym subwencję oświatową bezpośrednio do szkoły, zainteresowanie samorządów szkołami byłoby zerowe. Chodzi jak zawsze o pieniądze. Negatywny dobór ludzi do zawodu koniecznie trzeba zmienić, ale nigdy się to nie stanie, jeśli nauczyciele będą zarabiać tyle ile zarabiają. Szkoła nie jest dzisiaj jedynym źródłem wiedzy - to prawda. Żeby jednak móc znaleźć coś w Internecie, trzeba posiadać pewne minimum informacji, umieć je selekcjonować. Szkoła powinna też być ostoją moralności i uczyć etycznego zachowania, bo jeśli rodzina tego nie nauczy, to żadna wiedza nie zastąpi człowieczeństwa.  rozwiń