Prawo pięści rządzi szkołą

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 06-09-2012
  • drukuj
Wymuszenia rozbójnicze, kradzieże, pobicia stają się w szkole codziennością. MEN nie reaguje.
Prawo pięści rządzi szkołą
W I półroczu tego roku popełniono w szkole ponad 20 tys. przestępstw. To więcej niż w 2007 czy 2008 roku – podaje „Rzeczpospolita

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że szkoła zaraz po ulicy jest najmniej bezpieczną przestrzenią publiczną. Młodociana przestępczość najszybciej rozwija się na terenie podstawówek i w gimnazjach.

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas ogłosiła właśnie, że rok szkolny 2012/2013 będzie rokiem bezpiecznej szkoły. W ślad za tym nie idą jednak działania.

Czytaj też: List minister do uczniów, nauczycieli i rodziców

Minister z 6 mln zł, jakie miała w tym roku zarezerwowane na program „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, 4,5 mln zł przeznaczyła na kampanię informacyjną o obniżeniu wieku szkolnego, a 1,25 mln zł na promowanie zdrowej żywności – pisze „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

No i czemu tu się dziwić? Dzieciaki widzą, że silniejszy zazwyczaj ma rację (dlatego np. górnicy mają lepiej niż pielęgniarki), a o powodzeniu życiowym decyduje nie wykształcenie, ale "ustawienie się". Więc czemu ma im zależeć na szkole, edukacji i nauczycielach? W oczach większości ucznió...w nauczyciel to nieudacznik, który nie znalazł sobie lepszej pracy (i przykład na to, że ucząc się o kilka lat dłużej zarabia kilka razy mniej od mechanika samochodowego po zawodówce). Jak długo w Polsce rzeczywiście (a nie tylko w reklamach telewizyjnych i programach rządowych) wykształcenie nie zacznie decydować o dobrobycie człowieka - tak długo szkoła traktowana będzie przez uczniów jak zło konieczne. Czyli coś na kształt więzienia lub dawnej służby wojskowej - ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami, jak np. "fala". rozwiń

krzyciel, 2012-09-07 14:59:43 odpowiedz

Przykład idzie z góry. Dyrektorka szkoły na wywiadówce spiła rodziców uczniów i nauczycieli. Było piwo, wino i wódka. Organ prowadzący szkołę pomógł jej uniknąć odpowiedzialności. Taka pedagogizacja rodziców.

gość, 2012-09-06 23:56:09 odpowiedz

"Prawo pięści rządzi szkołą - Wymuszenia rozbójnicze, kradzieże, pobicia stają się w szkole codziennością" - młodzież podgląda co się dzieje w pokojach nauczycielskich i tak zdobytą wiedzę przenosi na resztę szkoły.

Pedagog, 2012-09-06 14:13:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE