Prezydent Białegostoku zatańczył na rynku poloneza

Tradycyjnego poloneza odtańczyło w środę około pięćdziesięciu par na Rynku Kościuszki w Białymstoku w ramach V "Studniówki Miejskiej". Korowód poprowadził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Barbara Isajuk, tegoroczna maturzystka z XI Liceum Ogólnokształcącego.
Prezydent Białegostoku zatańczył na rynku poloneza
Truskolaski powiedział do zebranych na placu maturzystów, że odtańczeniem poloneza "dają wyraz tradycji na sto dni przed maturą". Prezydent życzył maturzystom, aby egzamin był dla nich "lekki", a po maturze każdy dostał się na wymarzone studia.

Tradycją białostockiej studniówki jest to, że odbywa się w konwencji i tradycji szlacheckiej. Zapowiadają ją maturzyści przebrani w stroje z epoki i wcieleni w postaci fundatora Białegostoku hetmana Jana Klemensa Branickiego i jego żonę Izabelę, z Poniatowskich, Branicką. Co roku niektórzy tancerze także przebierają się w historyczne stroje, szlacheckie kontusze i suknie szlacheckie, czy futrzane czapki z piórkami.

Poloneza tańczyły reprezentacje większości białostockich szkół średnich. Tancerze mieli tylko jedną próbę przed środowym występem, dlatego niektórym taniec wychodził lepiej, innym gorzej.

Barbara Isajuk miała tremę przed tańcem z prezydentem, ale - jej zdaniem - "wszystko się udało". Według niej taka studniówka miejska, to dobry sposób by zainaugurować sezon bali maturalnych.

Zdaniem Truskolaskiego, tegoroczna "Studniówka Miejska" zgromadziła na placu więcej osób niż w latach poprzednich.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE