PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent dziękuje nauczycielom

  • PAP    14 października 2012 - 09:11
Prezydent dziękuje nauczycielom

Dziękuję za podejmowany codziennie wysiłek i osobiste zaangażowanie w tworzenie partnerskiej relacji z dziećmi i młodzieżą - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do nauczycieli z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Edukacji Narodowej.
List do nauczycieli został opublikowany na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Komorowski podziękował w nim nauczycielom również za "krzewienie kultury dialogu i szacunku do drugiego człowieka, a także rozwijanie umiejętności współpracy mimo różnic".

 "Jest to najlepsza droga do budowania społeczeństwa obywatelskiego, które jest ważnym impulsem dla modernizacji Polski" - zaznaczono w liście.

Komorowski wskazał, że zadanie, którego podjęli się nauczyciele "jest wielkim wyzwaniem kształtowania postaw młodych Polaków otwartych na świat, lepiej go rozumiejących, pełnych dumy i radości z naszej ojczyzny, a także wiary w możliwość zmian".

"To właśnie ci młodzi ludzie, dzięki otrzymywanej od Was wiedzy, a także poczuciu odpowiedzialności za siebie i wspólnotę, z nową energią będą budowali demokratyczną, nowoczesną Polskę; taki też jej obraz przekażą światu" - zaznaczył prezydent zwracając się do pedagogów.

W tym kontekście przypomniano w liście słowa Janusza Korczaka dotyczące roli wiedzy przekazywanej przez wychowawców: "Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę bardzo zajmowało". Prezydent dodał, że dzień Edukacji Narodowej to także święto uczniów.

"Warto, aby młodzi ludzie potrafili bez kompleksów i uprzedzeń funkcjonować w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, by rozumieli problemy i wyzwania współczesnego świata. To pozwoli określać polskie potrzeby, dążenia i aspiracje, na które w przyszłości będą musiały odpowiadać kolejne pokolenia" - napisał Komorowski.

Przypadający 14 października Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Ponieważ święto wypada w tym roku w niedzielę - najważniejsze uroczystości przesunięto na poniedziałek. Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • motyl, 2012-10-17 13:22:46

    Szkoda, że to tylko słowa. Jak uczuć młodzież budowania społeczeństwa obywatelskiego w kraju, w którym prawa obywatelskie są notorycznie łamane choćby przez samą władzę?NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: