PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. Znikną asystenci. Wyróżniający się nauczyciele dostaną 500 zł

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    28 listopada 2017 - 17:11
Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. Znikną asystenci. Wyróżniający się nauczyciele dostaną 500 zł
Większość przyjętych zmian wejdzie w życie 1 stycznia 2018 (fot. pixabay.com)

Zmiany w Karcie nauczyciela pewne. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
• Przyjęte zmiany dotyczą m.in. oceny pracy nauczycieli, wydłużenia ścieżki awansu zawodowego, zatrudniania i zwalniania czy udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. 

• Prezydent okazał się niewzruszony na apele związków zawodowych, które wnioskowały o zawetowanie części proponowanych zmian. 

• - Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta. Wiele z zawartych w ustawie zapisów uderza w środowisko nauczycielskie - komentuje Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych

*****

Wittkowicz negatywnie ocenia decyzję Andrzeja Dudy. Podkreśla, że mimo zapewnień ze strony resortu edukacji zmiany nie zostały uzgodnione z partnerami społecznymi. Wskazuje też na inny problem. W jego opinii w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych znalazły się niekonstytucyjne zapisy.

- Ponadto ustawa miała skupiać się na finansowaniu oświaty, a znalazły się w niej zapisy poruszające dużo szersze działania - komentuje związkowiec. 

Nauczyciel na cenzurowanym - co trzy lata przejdzie ocenę 

Zgodnie z nowelą ocena pracy nauczycieli nabierze jeszcze większego znaczenia. Uzależniona od niej będzie m.in. możliwość szybszego zdobycia stopni awansu zawodowego czy lepszej pensji. Nauczyciele będą oceniani systematycznie co trzy lata. Ci, którzy otrzymają wyróżniającą ocenę za swoją pracę, dostaną nowy dodatek motywacyjny - 500 zł. Po raz pierwszy na konta nauczycieli dyplomowanych (bo tylko oni będą mogli go otrzymać) dodatkowe pieniądze wpłyną od 1 września 2020. Dodatek ma stanowić uzupełnienie obecnego systemu awansu zawodowego.

Zdaniem Wittkowicza jest to jawna dyskryminacja. - Jeżeli ocena pracy nauczycieli ma mieć charakter powszechny, to i skutki tych ocen powinny dotyczyć wszystkich nauczycieli. Tymczasem na dodatek motywacyjny będą mogli liczyć wyłącznie nauczycieli dyplomowani - wyjaśnia swoje wątpliwości. 

Co ważne, dyrektorzy szkół będą musieli sami stworzyć regulamin, według którego takowa ocena zostanie przeprowadzona. Między innymi tę kwestię negatywnie ocenił Związek Nauczycielstwa Polskiego. - W każdej placówce funkcjonującej na bazie ustawy systemowej powstaną odrębne wytyczne. Tym samym powstanie ponad 25 tysięcy regulaminów oceniania nauczycieli - podnosił problem Sławomir Broniarz, prezes ZNP. 

Jego zdaniem spowoduje to spore zamieszanie, bowiem nawet w dwóch różnych szkołach funkcjonujących przy jednej ulicy mogą być różne regulaminy. - W jednej ocena nauczyciela będzie zależała od wartości merytorycznej jego pracy, w drugiej od postawy moralnej. To będzie horror, żeby nie powiedzieć patologia - podsumowuje szef ZNP. 

Przy jednoczesnym wprowadzeniu dodatku za wyróżniającą się pracę, MEN likwiduje zasiłek na zagospodarowanie dla nauczycieli kontraktowych oraz nauczycielski dodatek mieszkaniowy.

Na wyższą pensję nauczyciel poczeka dłużej 

Zmienia się ścieżka awansu zawodowego. Wejście na najwyższy szczebel drabiny zawodowej zajmie nauczycielom nie 10 a 15 lat. - Z 2 do 3 lat wydłuży się okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego oraz z 1 roku do 4 lat wydłuży się okres pracy konieczny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego - wyjaśniają w resorcie edukacji. Multimedia

×
KOMENTARZE (19)

 • Iga, 2017-12-12 22:50:42

  Nauczycielu!Czas na conajmniej przemyślenia bo na nic innego tej grupy zawodowej nie stać.Dyrektor ma dodatek motywacyjny w wysokości drugiej pensji daje dodatki dla swoich przydupasow a tu jeszcze dojdzie do przydzielanie 500zl dla super lizidupow. BRAWO PISKI
 • Ewa, 2017-12-10 22:35:06

  szkoda, że nie ma dodatku 500+ dla wyróżniających się pracowników samorządowych tworzących administracje publiczną
 • czytelnikportali, 2017-12-02 03:14:54

  Do Oszukany nauczyciel: Podziękuj za to wszystko Tuskowi i jego zausznikom.