PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent Suwałk wskazuje absurdy oświatowe: „To przez brak konsultacji”

 • Bartosz Dyląg    6 listopada 2017 - 12:00
Prezydent Suwałk wskazuje absurdy oświatowe: „To przez brak konsultacji”
Zdaniem prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza w oświacie wprowadzono ostatnio wiele kuriozalnych rozwiązań. Fot. freeimages.com

- Reforma oświatowa została bardzo szybko przygotowana, zabrakło dialogu społecznego z samorządowcami. Scenariusz z góry był ustalony, trzeba było tylko odbyć określoną liczbę spotkań konsultacyjnych z samorządowcami – twierdzi prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W opinii prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza w oświacie wprowadzono ostatnio wiele kuriozalnych rozwiązań. Nie byłoby ich, gdyby rzetelnie przeprowadzono konsultacje społeczne z samorządami.

Reforma oświatowa została bardzo szybko przygotowana, zabrakło dialogu społecznego z samorządowcami. Scenariusz z góry był ustalony, trzeba było tylko odbyć określoną liczbę spotkań konsultacyjnych z samorządowcami

Czesław Renkiewicz podaje przykład 40 rozporządzeń wykonawczych do prawa oświatowego, które ukazały się w sierpniu, a przepisy trzeba było wdrożyć 1 września.

Innym, całkowicie niepotrzebnym według prezydenta rozwiązaniem, było opiniowanie arkuszy organizacyjnych przez kuratorium. – Te arkusze to jest wykaz zatrudnionych pedagogów, nauczycieli, ale również pracowników administracji obsługi, a więc głównych księgowych, woźnych czy sprzątających. Po co ta zbędna praca? – zastanawia się prezydent Suwałk.

Czesław Renkiewicz zwraca też uwagę na konkursy na dyrektorów szkół czy przedszkoli. – Dyrektora przedszkola wybiera komisja konkursowa w składzie 12-osobowym. Przesłuchania trwają czasami 2-3 godziny. Czy to aż tak znaczące stanowisko, wymagające takiego składu komisji konkursowej? – pyta prezydent Renkiewicz.

Prezydent Suwałk uważa, że w wielu wypadkach kuratorzy upierają się przy funkcjonowaniu szkół, których utrzymanie nie ma żadnej zasadności, także ekonomicznej. Dla przykładu w gminie Łomża czterech uczniów uczonych jest przez ośmiu pedagogów.

- Samorządowcy zgodziliby się na takie rozwiązanie pod jednym warunkiem. Gdy państwo sfinansuje wynagrodzenia tych pedagogów – wyjaśnia.

Cała rozmowa z Czesławem Renkiewiczem w wideo poniżej:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (10)

 • Romek, 2017-11-30 14:03:33

  Do Luter: Masz racje, Pani Sidorek zapewniała ,że najpierw będą zwalniani nauczyciele, którzy mają uprawnienia emerytalne, ale jak ma układy to zostaje. Taki przypadek miał miejsce w ZS nr 2, została zwolniona matka trójki małoletnich dzieci. Sprawa była w sądzie, nie wiem czy jest juz wyrok i jaki.... Dlaczego Pan Prezydent się tym nie chwali.  rozwiń
 • Zbyszek, 2017-11-30 13:48:04

  Prezydent, narzeka na prawo oświatowe , przed mieszkańcami Suwałk. Ciekawe co zrobił nie tak, że zaczyna się tłumaczyć. Może nie zapoznał się wcześniej z ustawą wprowadzającą prawo oświatowe. Czy próbuje już tłumaczyć niedociągnięcia, powstałe podczas wprowadzania reformy oświatoweji....  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-11-08 09:32:10

  Zanim edukacja zacznie stawać się fundamentem trwałego rozwoju trzeba ją oddzielić od partyjniactwa. Czy to jest możliwe?