Prezydent wspiera Pakt dla Kultury

Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił podczas spotkania z przedstawicielami ruchu Obywatele Kultury o swoim wsparciu dla Paktu dla Kultury.
Prezydent wspiera Pakt dla Kultury

Pakt przewiduje zwiększenie do 2015 r. wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. budżetu państwa.

Czytaj też: Obywatele Kultury czekają na pakt

„W czasie kampanii wyborczej stałem się Obywatelem Kultury poprzez m.in. podpisanie zobowiązania o poparciu dla idei 1 procenta wydawanego z budżetu państwa na szeroko pojętą kulturę” – powiedział prezydent po spotkaniu z przedstawicielami ruchu społecznego Obywatele Kultury, m.in. Agnieszką Holland, Jackiem Bromskim, Agnieszką Odorowicz, Jerzym Hausnerem.

Prezydent wyraził zadowolenie, że Pakt został w sobotę podpisany przez premiera Donalda Tuska i przedstawicieli Obywateli Kultury.

„Urząd prezydenta będzie elementem zapewniającym wykonanie tego Paktu, bez względu na wynik wyborczy. Jestem przekonany, że wybory będą oznaczały, że Pakt będzie mógł być realizowany bez żadnych większych kłopotów” – powiedział.

Pieniądze z 1 proc. budżetu państwa mają zostać przeznaczone m.in. na zagwarantowanie środków na działalność takich instytucji jak muzea, galerie czy filharmonie, biblioteki, programy edukacyjne realizowane począwszy od żłobków, przez przedszkola, na szkołach skończywszy, kształcenie kadry animatorów, wychowawców przedszkolnych.

Według Obywateli Kultury, uzyskane środki należy także przeznaczyć na badania i szczegółową diagnozę kryzysu czytelnictwa w Polsce. Jak pokazują badania, 56 proc. Polaków nie miało w ciągu ostatniego roku książki w ręku.

 

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy powinien wtrącac sie do umów,paktów i tym podobnych zobowiązań? Moim zdaniem nie powinien.Każdy zna SWOJE OBOWIĄZKI i wie co ma i co chce robić! z resztą,co on ma w tych sprawach do gadania...?

GRZYBEK, 2011-05-17 20:33:34 odpowiedz

Miejmy nadzieję, że Prezydent wspierać będzie nie tylko kulturę...

Kokosz, 2011-05-17 20:03:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU