PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent za mniejszą liczbą szkół na wsi

  • PAP    15 czerwca 2011 - 14:47
Prezydent za mniejszą liczbą szkół na wsi

- Mniejsza liczba szkół podstawowych na wsiach jest szansą poprawy ich oferty edukacyjnej - uznał prezydent Bronisław Komorowski.
W Belwederze prezydent wziął udział w dyskusji na ten temat w ramach Forum Debaty Publicznej.

Głównym tematem dyskusji "Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich" była poprawa jakości edukacji na wsiach i związane z tym wyrównywanie szans między uczniami z obszarów wiejskich a tymi, którzy uczą się w miastach. Była to kolejna dyskusja w ramach Forum Debaty Publicznej z cyklu "Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju".

Czytaj też: Z prezydentem Komorowskim o samorządzie

- Często się mówi, że ubywa szkół podstawowych na wsiach, ale w moim przekonaniu warto się temu przyjrzeć od strony szans, które się z tym wiążą (...). Można patrzeć na to jak na wielkie wyzwanie pod tytułem, czy można ilość zamieniać w jakość i co zrobić, aby to stało się faktem - powiedział prezydent. Podkreślił, że mniejsza liczba szkół na wsiach jest nieuchronna, ponieważ wiąże się ze zmianami demograficznymi w Polsce, a także w większości krajów Unii Europejskiej.

Czytaj też: Prezydent chce większego udziału obywateli w samorządach 

Według prezydenta jednym z rozwiązań prawnych, które mogłyby poprawić jakość edukacji w małych miejscowościach, jest uspołecznienie systemu powoływania dyrektorów szkół. - Warto się nad tym zastanowić. W praktyce jest to obecnie decyzja wójta czy burmistrza. Pytanie, czy to jest najbardziej optymalne rozwiązanie - mówił. W ocenie prezydenta, zmiana ta mogłaby iść w kierunku wyboru dyrektora w drodze konkursu, gdzie w komisji konkursowej - poza obecnością przedstawicieli wójta lub burmistrza - zasiadaliby przedstawiciele innych instytucji.

Prezydent zwrócił uwagę na istotną poprawę poziomu wykształcenia mieszkańców wsi, co zazwyczaj przekłada się na wzrost aspiracji edukacyjnych wobec dzieci lepiej wykształconych rodziców. Poruszył problem mniejszej niż w miastach liczby dzieci w wiejskich przedszkolach. Podkreślił konieczność lepszego kształcenia nauczycieli, którzy pracują na obszarach wiejskich. W ocenie prezydenta, wzorów rozwiązań polskich problemów edukacyjnych można szukać poza granicami Polski. - Trzeba już patrzeć jak inni, czy lepiej, czy gorzej, potrafią sobie z tym radzić - dodał.

W spotkaniu w Belwederze uczestniczyli prezydenccy ministrowie i doradcy, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Federacji Inicjatyw Oświatowych, Związku Gmin Wiejskich RP, eksperci ze świata nauki.

Czytaj też: Minister straszy: znikną szkoły i przedszkola na wsi 

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.