PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent zachęca do konsolidacji uczelni

  • AT    24 stycznia 2013 - 09:27
Prezydent zachęca do konsolidacji uczelni

- Potencjał polskich uczelni można wzmocnić przez przyspieszenie procesu ich konsolidacji. Tędy wiedzie droga do konkurencyjności uczelni - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości wręczenia nominacji profesorskich.
- Serdecznie zachęcam przedstawicieli świata nauki, samorządowców do refleksji, myślenia o tym, żeby przyspieszyć - i tak dokonujący się w sposób naturalny - proces konsolidacji uczelni - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. - Bo tędy wiedzie droga do zwiększenia potencjału, tędy wiedzie droga do zwiększenia realnej szansy na skuteczna konkurencję - zaznaczył.

W opinii prezydenta, to, co było wielkim sukcesem, a więc liczba uczelni wyższych w kraju, dzisiaj jest wielkim wyzwaniem. - Szkoda utracić ten potencjał, warto go wzmocnić poprzez procesy konsolidacyjne - argumentował.

Prezydent zaznaczył, że jest do dyspozycji w tej sprawie - jako czynnik, który może ułatwiać, zachęcać do podjęcia takich działań. - Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem, wspólnym działaniem z rządem, panią minister, możemy się pokusić o stworzenie mechanizmów zachęty dla pogłębionych, przyspieszonych procesów konsolidacji uczelni - powiedział.

- Jest czas na żywą i prawdziwą dyskusję przede wszystkim w środowisku naukowym, akademickim o tym, jak prawidłowo reagować na nowe wyzwania - ocenił.

Dodał, że rozmawia też z samorządowcami. Według Bronisława Komorowskiego, kto wykaże większą odwagę i determinację w myśleniu o przyszłości, ten zapewni swojemu miastu, regionowi istnienie ambitnych, zdolnych do konkurowania uczelni wyższych. Jak zaznaczył, to są instytucje tworzące elity, bez których nie może funkcjonować żadne ambitne miasto, region. - Kto wykaże pierwszy odwagę i determinację, ten będzie lepiej konkurował z innymi - podkreślał prezydent.

Czytaj też: Samorządy - uczelnie - biznes: ten trójkąt ma przyszłość

- Zachęcam do odwagi w myśleniu nie tylko o dzisiejszym dniu, ale także o przyszłości polskich ambicji posiadania dobrych uczelni, zdolnych do konkurowania i wychowujących następne pokolenia zdolnych do konkurencji profesorów w skali nie tylko europejskiej - podsumował.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.