PARTNER PORTALU
 • BGK

Próba wyeliminowania religii ze szkoły?

 • PAP    9 kwietnia 2015 - 07:14
Próba wyeliminowania religii ze szkoły?
Szkoła jest publiczna, nie ma czegoś takiego jak "świecka szkoła", takie pojęcie w ogóle nie funkcjonuje (fot.pixabay.com)

- Akcja "Świecka szkoła" to kolejna próba wyeliminowania lekcji religii ze szkoły - mówi bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
W ramach akcji "Świecka szkoła" zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, aby znieść finansowanie zajęć z religii z budżetu i obciążyć tym Kościół, związki wyznaniowe lub rodziców - informuje "Nasz Dziennik".

Szkoła jest publiczna, nie ma czegoś takiego jak "świecka szkoła", takie pojęcie w ogóle nie funkcjonuje - mówi bp Mendyk. Tak długo, jak rodzice będą chcieli, by dzieci chodziły na religię, tak długo będziemy im służyć - dodaje.

Jak podkreśla duchowny, to właśnie rodzice decydują, czy dziecko będzie chodzić na te zajęcia, czy nie.

"A skoro chcą religii w szkole, to mają do tego pełne prawo, czy się to komuś podoba, czy nie. Płacą też podatki, z których opłacana jest oświata" - zauważa biskup.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • formatka, 2015-04-20 23:17:50

  "Oddajcie cesarzowi to co należy do cesarza, a Bogu to co należy do Boga" , a innymi słowy : nauka do szkoły - religia do kościoła !!! tak jak było przez całe lata i funkcjonowało bardzo dobrze. Religia to przede wszystkim wiara, a krzewienie wiary powinno odbywać się w kościele, na parafi...i i w domach. Poza tym zdecydowanie bez wynagrodzenia !!! przecież ksiądz nie zostaje księdzem żeby zarabiać kasę, tylko z powołania, więc krzewienie wiary powinno być jego moralnym obowiązkiem ! A tymczasem jedna pensyjka z kurii i druga ze szkoły - WSTYD !!!  rozwiń
 • olo, 2015-04-09 12:08:57

  Rodzice nie decydują czy ich dziecko będzie chodzić na lekcje religii. O tym decyduje szkoła pod dyrekcja "mocno wierzącego" dyrektora. Jak tłumaczyć rozpoczynanie zajęć, obiadu, kończenie zajęć modlitwą, obowiązek uczestnictwa we mszy w środę popielcową (zamiast lekcji w szkole) obecność ...księdza na każdej uroczystości w szkole jako gościa specjalnego, i jest wiele jeszcze innych przykładów na to, że szkoła publiczna stała się szkołą wyznaniową, tak jak i państwo polskie.  rozwiń
 • Albert, 2015-04-09 11:01:30

  To i tak tylko część prawdy. Pytam, dlaczego ksiądz kapelan ma stopień oficerski, a główny kapelan jest generałem? Przecież wojskowi dostają emeryturę bezpośrednio z budżetu.