PARTNER PORTALU
  • BGK

Procesja ku czci św. Stanisława w Krakowie

  • PAP    8 maja 2011 - 09:33
Procesja ku czci św. Stanisława w Krakowie

Z Wawelu wyruszyła w niedzielę w Krakowie procesja ku czci św. Stanisława.
W procesji uczestniczą: prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną, wicepremier Waldemar Pawlak, przedstawiciele Episkopatu Polski i tysiące wiernych.

Procesja z Wawelu na Skałkę jest jednocześnie dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II i za dokonaną w ubiegłym roku kanonizację Stanisława Kazimierczyka, żyjącego w XV w. zakonnika i kaznodziei.

W procesji niesione są relikwie najważniejszych polskich świętych, m.in. patronów Polski św. Stanisława i św. Wojciecha oraz nowego błogosławionego Jana Pawła II. Niesiony jest też pastorał w formie krzyża, którego przez lata używał papież.

Na dziedzińcu klasztoru oo. Paulinów odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie były wikariusz diecezji rzymskiej, wieloletni współpracownik Jana Pawła II kard. Camillo Ruini. Kard. Ruini otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.

- Cieszymy się, że pierwsze dziękczynienie ogólnopolskie za dar beatyfikacji przypada w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, którego błogosławiony Jan Paweł II był wielkim czcicielem - powiedział kard. Dziwisz. Przypomniał, że Karol Wojtyła napisał o biskupie męczenniku poemat "Stanisław" i podobnie jak on przelał krew - 30 lat temu, 13 maja podczas zamachu na pl. św. Piotra.

- Cudownie ocalone życie poświęcił do końca służbie swoim braciom i siostrom na całej ziemi, stając się wyrazistym świadkiem Jezusa Chrystusa i jego Ewangelii, także przez przelanie krwi - podkreślił kard Dziwisz.

- Obok św. Wojciecha, patrona ładu hierarchicznego, i św. Stanisława, patrona ładu moralnego, obydwu głównych patronów Polski, błogosławiony Jan Paweł II wyrasta na patrona polskiej wolności, która swój dojrzały wyraz powinna znajdować w naszej jedności i solidarności - powiedział metropolita krakowski.

 

 


 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.