PARTNER PORTALU
 • BGK

Prof. Konarzewski: Ustrój szkolny powinien być zapisany w Konstytucji RP

 • KDS    30 maja 2017 - 10:21
Prof. Konarzewski: Ustrój szkolny powinien być zapisany w Konstytucji RP
Sześciolatki były tylko jednym elementem systemu edukacji. Tutaj przewraca się cały ustrój szkolny - mówi prof. Konarzewski (fot. rops-bialystok.pl)

Myślę, że ustrój szkolny powinien być wpisany do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Po to, by tak głęboka reforma, jaką przeprowadził Mirosław Handke, a teraz robi Anna Zalewska, wymagało przeprowadzenia referendum - uważa prof. Krzysztof Konarzewski, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.
Doświadczony pedagog, były dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej był gościem porannej audycji "Poranek - Jan Wróbel" w radiu TOK FM. Odniósł się w niej do zmian, jakie obecnie mają miejsce w oświacie.

- Jestem optymistą i mam nadzieję, że reformy pani Zalewskiej nie będzie. Że Prawo i Sprawiedliwość opamięta się. Jednak jest 900 tysięcy podpisów za przeprowadzeniem referendum oświatowego - mówił w rozmowie z Janem Wróblem. 

Zaznaczał też, że był głębokim przeciwnikiem rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy ta odrzucała wniosek o referendum w sprawie 6-latków. Mimo, że jest zwolennikiem wcześniejszego posyłania dzieci do szkoły, uważał, że skoro przeciwnicy tego rozwiązania zebrali aż milion podpisów, to powinni zostać wysłuchani. Teraz sytuacja powtarza się. Przeciwnicy wprowadzenia reformy oświaty zebrali ponad 900 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum oświatowego. Jednak nic nie zapowiada, by do niego doszło. 

- To referendum jest w sprawie o równej wadze, jeśli nie większej. Sześciolatki były tylko jednym elementem systemu edukacji. Tutaj przewraca się cały ustrój szkolny - podkreśla pedagog.

Jego zdaniem Ojcowie Założyciele Konstytucji RP optymistycznie myśleli o Polakach i przyszłych rządach, przez co zastosowali bardzo mało zabezpieczeń przed samowolą polityczną.

- Myślę, że ustrój szkolny powinien być wpisany do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Po to, by tak głęboka reforma, jaką przeprowadził Mirosław Handke, a teraz robi Anna Zalewska, wymagało przeprowadzenia referendum - podkreśla prof. Konarzewski. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • rodzic , 2017-05-31 10:36:17

  Do Andrzej Dec: Ech, to nawet nie chodzi o to, żeby ustrój szkolny był nienaruszalny. Nie bądźmy krótkowzroczni. Chodzi o to, w jakim tempie wprowadzana jest ta "deforma". Chodzi o to, że jest to działanie czysto polityczne a nie merytoryczne: gdyby miało w sobie odrobinę przemyś...lenia, byłoby wprowadzane stopniowo choćby dla klas 1-3, czyli od września dla czwartej klasy SP...  rozwiń
 • Andrzej Dec, 2017-05-31 08:26:30

  Do bida: "Reforma" mimo wszystko jest jeszcze na papierze (uchwały, projekty sieci szkolnych) i da się zatrzymać. A pomysł wpisania ustroju szkolnego do konstytucji jest dobry. Mniejsze zmiany, na których powinna polegać modernizacja oświaty, dało by się robić bez zmieniania konstytucji, a... przynajmniej mielibyśmy stabilność struktury.  rozwiń
 • Zeghar, 2017-05-30 17:03:46

  Że co? Ojcowie Założyciele? Ta banda kombinatorów pisząca tekst tak jak im pasowało? Tekst zawierający w sobie oczywisty konflikt między najwyższymi organami władzy w państwie? Dobre sobie... Ja wiele razy słyszałem, że największym problemem polskiej edukacji jest zdecydowanie za duży na nią wpływ ...środowisk akademickich oderwanych od codziennych jej problemów. Jak widać to oderwanie od rzeczywistości jest o wiele większe...  rozwiń