PARTNER PORTALU
 • BGK

Program Maluch 2015, dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów

 • bad    11 lutego 2015 - 11:53
Program Maluch 2015, dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów

Programu Maluch 2015 dysponuje kwotą 151 mln zł. Fot. MPiPS

Na dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy w tym roku 151 mln zł. To o 50 mln zł więcej niż rok wcześniej.
O środki z programu Maluch 2015 mogą starać się teraz nie tylko gminy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, ale także uczelnie.

- Tegoroczna edycja Malucha jest wyjątkowa. O dotacje mogą się teraz starać także szkoły wyższe. To ważne, aby młodzi ludzie, studenci mieli zapewnioną profesjonalną opiekę nad swoimi dziećmi – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Program Maluch 2015 będzie realizowany w jednej edycji, podzielonej na cztery moduły. Pierwszy dotyczy tworzenia nowych miejsc opieki nad najmłodszymi, drugi i trzeci - utrzymania już istniejących. Dwa pierwsze skierowane są do gmin, trzeci do przedsiębiorców i organizacji, a czwarty do uczelni.

- Nasz żłobek działa od 1986 roku. W nowo utworzonej grupie dzięki wsparciu Programu Maluch do żłobka uczęszcza dodatkowo 24 dzieci – powiedziała Barbara Mierzejewska ze Żłobka Miejskiego w Legionowie. - Dzięki dotacji zainstalowaliśmy ścianę mobilną, wyposażyliśmy salę, kupiliśmy zabawki, pomoce dydaktyczne, sprzęt gastronomiczny, a także zatrudniliśmy personel grupy. Od maja ubiegłego roku realizujemy także Program Dwujęzyczne Dzieci – dodała.

- Dzięki środkom z programu powiększyliśmy żłobek o dodatkowy budynek, przeprowadziliśmy generalny remont, a także kupiliśmy wyposażenie do sali zabaw, sypialni, szatni oraz łazienki. W ramach programu powstały 32 nowe miejsca dla dzieci – powiedziała Joanna Pruchno, dyrektor Żłobka Miejskiego nr 4 w Płocku.

Moduł 4 „Maluch na uczelni” przeznaczony jest dla szkół wyższych (oraz podmiotów współpracujących z uczelniami), które prowadzą lub tworzą miejsca opieki nad dziećmi na uczelniach. Będą mogły otrzymać dofinansowanie 80% kosztów funkcjonowania działających żłobków, klubów dziecięcych lub dziennych opiekunów (ale nie więcej niż 400 zł na 1 dziecko miesięcznie) oraz 80% kosztów utworzenia nowego miejsca opieki (ale nie więcej niż 5 000 zł na 1 miejsce).

- Od uruchomienia rządowego programu Maluch liczba instytucji opieki nad dziećmi wzrosła czterokrotnie. W 2011 roku było 571 żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych, na koniec 2014 roku już 2488 – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Termin składania ofert w programie upływa 25 lutego w przypadku modułu drugiego i 11 marca w przypadku modułów: pierwszego, trzeciego i czwartego. Oferty można składać zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej, także za pośrednictwem platformy ePUAP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • MamaSzczecin, 2015-05-16 13:29:06

  Kiedy publikacja listy żłobków które otrzymały dotację ? Czy to tajna informacja ? Dla kogo w końcu te pieniądze, to pomoc dla rodzin czy dotacja dla gmin i form prywatnych ?
 • Aquicum, 2015-04-18 23:11:42

  dokładnie, nigdzie nie ma informacji które żłobki dostały dofinansowanie! To jakieś żarty???
 • Opiekunka, 2015-03-23 14:30:11

  Witam, nie mogę nigdzie znaleźć informacji, które żłobki w Krakowie ostrzymały dotację. Jest tylko napisana liczba miejsc biorących udział w programieNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: